Vaš browser ne podržava HTML5
Ova izložba u Londonu je pokušaj evolucijskog biologa Chrisa Faulkes-a da privuče pažnju javnosti na ove male glodare.
Golokrtičasti štakori nisu baš lijepe životinje, ali su u naučnom svijetu jedinstvene jer žive neobično dugo među glodarima, čak i više od 30 godina.
Ali ono što ih čini još interesantnijim za nauku je da su otporni na sve poznate vrste raka.
"Njihova adaptacija je tokom vremena protekla tako da su uspjeli razviti otpornost prema raku. Njihovi krvni sudovi i srce ostaju zdravi čak i u dubokoj starosti. Čitav niz oboljenja i deformacija koje bi normalno mogli vidjeti prilikom starenja kod čovjeka, kod ovih štakora jednostavno nisu prisutni", kaže Chris Faulkes sa Univerziteta London.
Istraživači su otkrili i nešto drugo, supstancu Hialuronan koju su nazvali super-sećerom, a ovi štakori ga imaju u svom organizmu u izobilju. Ovaj šećer sprječava spajanje ćelija i formiranje tumora.
"Proučavajući biokemiju i fiziologiju ćelijskih kultura možemo otkriti neke nove mehanizme, na primjer mehanizme koji sprječavaju formiranje samih tumora", kaže Chris Faulkes.
Naučnici sada rade na pronalaženju načina za podsticanje sposobnosti ljudskog tijela na proizvodnju ovih super šećera što bi omogućilo prevenciju raka i dovelo do dužeg i zdravijeg života ljudi.