Vaš browser ne podržava HTML5
Silikonska dolina u Kaliforniji za mnoge je platforma za pretvaranje snova u stvarnost. I dok je nekim imigrantima jedini cilj stizanje u Ameriku, drugi imaju veće snove.
Qasar Younis je pravi primjer za to. On je glavni direktor poslovanja u Y Combinator, u jednoj od najvećih firmi za rizična ulaganja u Silikonskoj dolini. A ne tako davno živio je u jednom udaljenom selu u oblasti Punjab u Pakistanu. Younis kaže da je oduvijek znao da će postati uspješan u Silikonskoj dolini.
"Silikonska dolina je jedno posebno iskustvo za mene, različito od ostatka Amerike, jer kad se bolje pogleda vidi se da više od polovine firmi u Silikonskoj dolini su osnovali imigranti", kaže Qasar Younis.
Na početku karijere i sam je tragao za fondovima da bi mogao voditi svoj biznis, a sad je na samom vrhu firme Y Combinator, koja finansira nova poduzeća.
Younis je poduzetnički kapitalista - investitor koji vjeruje da će nova poduzeća uspjeti, zato im pozajmljuje novac, a zauzvat uzima udio u tim novim firmama.
Jedan drugi imigrant iz Pakistana, Dilawar Syed je krenuo drugim putem, ali in on vjeruje u inventivnost i trud, i kaže: "Ideja je u tome da se od nemogućeg napravi moguće, tako mi funkcioniramo."
Freshdesk je software kompanija sa sedištem u San Francisku koja pomaže drugim biznisima u oblasti podrške potrošačima. Dilawar Syed kaže da Silikonska dolina nije samo lokacija nego je i način razmišljanja koja pruža velike mogućnosti imigrantima.
"Mislim da je to jedno posebno i jedinstveno mjesto, kao neki poseban ekosistem gdje postoje faktori koji omogućuju razvoj pojedinca, ohrabruju trud i preuzimanje rizika; ima tu i padova, ali dosta često i spektakularnih uspjeha", kaže Dilawar Syed, predsjednik firme.
U čemu je onda tajna uspjeja u Silikonskoj dolini?
"Ako si inženjer, to je prednost. Zatim treba osnovati svoju firmu, a ne raditi za drugoga", kaže Qasar Younis.
To su dvije uspješne priče iz Silikonske doline koje mogu poslužiti kao inspiracija za sljedeće generacije poduzetnika i imigranata.