Uskoro se, u julu, održava summit NATO saveza u Varšavi, a jedna od brojnih tačaka rasprava je i priprema za mogući prijem nove članice, Bosne i Hercegovine. Iako je država BiH odavno izrazila aspiracije da pristupi Sjeverno-atlantskom savezu, ne misle svi u zemlji isto, a predsjednik RS-a, Milorad Dodik je prije neki dan i javno rekao da će Srpska učiniti što treba kako bi se spriječio ulazak u BiH u NATO.
Na izjave je reagirala zapovjednik snaga saveza u BiH, general Giselle Wilz: „Mislim da se radi o političkoj volji i odlučnosti. BiH je pokazala želju da se pridruži NATO savezu još 2004. godine. To je dio njihovih zakona, njihove obrambene platforme, ali, protokoli koje treba pratiti da bi se postalo članicom, su teški. NATO zahtijeva provedbu reformi u svim držqavnim institucijama. Iako je BiH učinila veliki napredak, pogotovo u polju oružanih snaga i u ministarstvu pobrane, nisu se uskladili medju institucijama, i zaista, nisu odradili dobar posao u smislu da gradjanima objasne važnost članstva u NATO-u.“
General Wilz podsjeća da je misija Saveza u BiH da se održi mir, ali i da se zemlja istinski priremi za članstvo u Savezu. Bosni je potreban NATO savez, ne samo zbog sigurnosti i stabilnosti, nego i zbog boljitka u ekonomiji, jer strani ulagači nikada neće ulagati u nestabilnu zemlju, kaže general i dodaje:
„Svaka država mora suvereno donositi vlastite odluke. NATO je garant stabilnosti i bezbjednosti, ne samo za jednu državu, već za cijeli region u kojem se država nalazi. Kada je zemlja stabilna, i sigurna, onda vlada zakon, reforme se provode, a nakon toga slijedi i ekonomski prosperitet. Dolaze investicije. Često se na NATO gleda kao na odustajanje od vlastitog suvereniteta, maltene kao da morate biti učesnik u svakom ratu u koji je NATO uključen. No, to je savez od 28 zemalja, i svaka članica ima puno pravo glasa. Sve postaje kolektivna odluka članica. Ako ste dio Saveza, onda morate nešto i doprinijeti, ako želite primati dobro, kako bi se obezbijedila sigurnost i stabilnost svih članica zajedno.“