Richard Lugar: ''Najveći izazov američke vanjske politike je uspon ISIL-a''

Bivši američki senator Richard Lugar

''Transnacionalni pobunjenici, sunitski muslimani i terorističke skupine, od 2013.-e godine proširili su svoju kontrolu preko dijelova na području Iraka i Sirije. Takva situacija prijeti vladama obaju zemalja, a moguće i nekim drugim zemljama u regiji,'' rekao je bivši američki senator.

''Postojeća vlada u Iraqu je bolja od one koju je zamijenila, dakle Malikijeve vlade. Ali Malikijeva vlada je skoro uništila jedinstvo u Iraku i dovela do stvaranja najmanje tri moguće države - kurdske, sunitske i šiitske,'' kaže u ekskluzivnom intervjuu za Glas Amerike Richard Lugar, bivši senator i trenutačni predsjedavajući Centra Lugar u Washingtonu, neprofitne organizacije s fokusom na zaustavljanje širenja nuklearnog oružja, opskrbu i sigurnost hrane, i ostale ključne globalne probleme.

S Richardom Lugarom razgovarala je novinarka Glasa Amerike Jela de Franchesci.

Bivši američki senator kaže da su, ulaskom u 2015. godinu, Sjedinjene Države suočene sa širokim spektrom pitanja na polju vanjske politike, od pregovora oko iranskog nuklearnog programa i sučeljavanja s potezima ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini, do poboljšanja odnosa s Istočnom Azijom i stabiliziranja situacije na Bliskom istoku.

Prema gospodinu Lugaru, uspon ISIL-a, koji je proizašao iz novih pobuna u Iraku i Siriji, predstavlja najveći izazov. Transnacionalni pobunjenici, sunitski muslimani i terorističke skupine, od 2013.-e godine proširili su svoju kontrolu preko dijelova na području Iraka i Sirije. Takva situacija prijeti vladama obaju zemalja, a moguće i nekim drugim zemljama u regiji:

''U Siriji, Islamska država okupirala je velik dio zemlje ili njime dominira, dok se vlada predsjednika Assada još održava na životu. A odmah preko granice, u Iraku, je država u kojoj smo proveli cijelo desetljeće američkih života i bogatstva, vlada je još uvijek slaba. Postojeća vlada je bolja od one koju je zamijenila, Malikijeve vlade. Ali Malikijeva vlada je skoro uništila jedinstvo u Iraku i dovela do stvaranja najmanje tri moguće države - kurdske, sunitske i šiitske.''

Prema Richardu Lugaru, američka strategija za Islamsku državu još uvijek se razvija:

''Teškoća je u tome što je Islamska država vrlo važna u Siriji i Iraku. Mi nemamo nikakav izgrađeni odnos s predsjednikom Sirije Assadom. Često smo spominjali druge potencijalne igrače u Siriji, takozvane ''umjerene snage,'' iako ih nismo uspjeli identificirati ili procijeniti njihovu snagu.''

Četiri godine sukoba u Siriji shrvalo je tu regiju, tvrdi Richard Lugar. Dok su sukobi s nacionalnim državama predvidivi, vandržavni igrači uzrokuju razaranja, dodaje on:

''...Zbog toga što oni nisu dio niti jednog naroda, niti jedne definirane organizacije koja se mora barem predstaviti u Ujedinjenim narodima ili u raznim drugim međunarodnim forumima. Čak i one zemlje s kojima imamo ozbiljna neslaganja i tenzije dio su svjetskog poretka; s njima barem imamo priliku za diplomaciju i diskusiju. Ali ako ne znamo tko su pravi igrači, čak ni gdje se nalaze vođe terorističkih skupina, onda je taj poredak drugačiji,'' zaključio je Richard Lugar.

Vaš browser ne podržava HTML5

Richard Lugar: ''Najveći izazov američke vanjske politike je uspon ISIL-a''