Filmski festival organizacije Human Rights Watch privlači pažnju na represiju i nepravdu u svijetu

Festival implicitno poziva gledaoce da pomognu u popravljanju situacija prikazanih na ekranu. Posjetioci kažu da im on pruža informacije koje mediji često zanemaruju.
Međunarodna organizacija za ljudska prava Human Rights Watch sponzor je godišnjeg filmskog festivala u Londonu, Torontu i nekoliko američkih gradova. Cilj festivala je privlačenje pažnje na represiju i nepravdu u svijetu. Pogledali smo nedavni festival u New Yorku.

Dvadeset od zadnja 23 godišnja filmska festivala organizacije Human Rights Watch u New Yorku održano je u Teatru Walter Reade, u prestižnom Centru Lincoln za scenske umjetnosti.

"Brother Number One" bio je među ovogodišnjih 16 filmova iz 12 zemalja. To je priča o Novozelanđaninu Kerryju Hamillu i dvoje njegovih prijatelja, ubijenih u Kambodži nakon što su slučajno jedrilicom tamo došli. Film podsjeća na krvavi režim Crvenih Kmera i njihovog vođe Pol Pota. Hamillov brat Rob kaže da je do nedavno tek mali broj njegov zemljaka bio svjestan ludila koje je zgrabilo Kambodžu kasnih sedamdesetih godina prošlog stoljeća: "Kad bih ih upitao znaju li tko je bio Pol Pot ili što su bili Crveni Kmeri, mnogi uopće ne bi znali."

Festivalske projekcije tipično su praćene diskusijom u koju su uključeni publika, aktivisti i režiseri filmova. Bivši anglikanski biskup Christopher Senyonjo, iz Ugande, pojavio se u filmu "Call Me Kuchu", priči o represiji homoseksualaca u njegovoj zemlji. Za Glas Amerike, on kaže da nedostatak sućuti pojačava kršenje ljudskih prava: "Kad ljudi druge ljude ne smatraju stvarnim ljudskim bićima, onda nemaju sućuti prema njima. Rade im što god žele, kao da se ne radi o ljudima."

Ovaj festival svjedočanstvo je nehumanosti. Film "Reportero" dokumentira opasnosti s kojima su suočeni novinari koji prate meksički rat protiv droga; "The Invisible War" se fokusira na problem silovanja u američkoj vojsci; "Little Heaven" prikazuje što se događa sa etiopskim siročetom koje je izgubilo roditelje od AIDS-a; Film "Ai Weiwei: Never Sorry", o kineskom kiparu i disidentu, dolazi u pravo vrijeme - ukinuta mu je jamčevina, ali još uvijek ne može napustiti Kinu.

Pitanje prava žena na festivalu je prikazano uz zabavni element: iračke žene koje igraju košarku. Muškarac u filmu o tome kaže: "Sa vjerskog stajališta, sportovi su za muškarce, a ne žene. Uloga žena je u kući."

Da li je stvarno tako? Film "Salaam Dunk" razmatra to pitanje. Jedna od igračica objašnjava: "Kad igram košarku, sve zaboravim, sve moje probleme i brige. Osjećam se kao leptir, letim i igram. Zato mi košarka daje nešto što mi ništa drugo u životu ne može pružiti."

Festival implicitno poziva gledaoce da pomognu u popravljanju situacija prikazanih na ekranu. Andrea Holley, zamjenica direktora festivala: "Mnogi filmski autori su sami pokrenuli akcije, bilo da pomognu ljudima koje prikazuju u svom filmu ili da pomognu određenom mjestu gdje se film događa."

Posjetioci kažu da im filmski festival organizacije Human Rights Watch pruža informacije koje mediji često zanemaruju.