Linkovi

Kremlj obznanio da su obavještajni operativci među Rusima oslobođenim u razmjeni zarobljenika


Doček za Ruse oslobođene u rnajvećoj azmjeni zatvorenika nakon Hladnog rata
Doček za Ruse oslobođene u rnajvećoj azmjeni zatvorenika nakon Hladnog rata

U petak su se pojavili novi detalji o najvećoj razmjeni zarobljenika od Hladnog rata, a Kremlj je po prvi put priznao da su neki od Rusa pripadali njegovim sigurnosnim službama. Porodice oslobođenih disidenata su u međuvremenu izrazile radost zbog iznenadnog oslobađanja svojih najmilijih.

Dok su novinare Evana Gerškoviča i Alsu Kurmaševu i bivšeg marinca Paula Whelana u četvrtak uveče u Merilendu dočekale njihove porodice i predsjednik Joe Biden, predsjednik Vladimir Putin zagrlio je svakog od ruskih povratnika na moskovskom aerodromu Vnukovo i obećao im državne nagrade i „razgovor o budućnosti.”

Među osmoricom koja se vratila u Moskvu bio je i Vadim Krasikov, ruski ubica koji je služio doživotnu kaznu u Njemačkoj zbog ubistva bivšeg čečenskog borca 2019. u berlinskom parku. Njemačke sudije rekle su da je ubistvo izvršeno po nalogu ruskih vlasti.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima u petak da je Krasikov službenik Federalne službe bezbjednosti ili FSB – činjenica objavljena na Zapadu iako je Moskva negirala umiješanost države.

Takođe je rekao da je Krasikov nekada služio u jedinici specijalnih snaga FSB-a Alfa, zajedno sa nekim od Putinovih telohranitelja.

Naravno, pozdravili su se i juče kada su se vidjeli“, rekao je Peskov, naglašavajući Putinovu odlučnost da uključi Krasikova u razmjenu. Ranije ove godine, Putin je prestao da identifikuje Krasikova, ali je pomenuo "patriotu" zatvorenu u "zemlji savezničkoj SAD" zbog "likvidacije bandita" koji je ubio ruske vojnike tokom borbi na Kavkazu.

Peskov je također potvrdio da su par pušten u Sloveniji — Artem i Anna Dulcev — bili tajni obavještajci poznati kao "ilegali". Predstavljajući se kao argentinski iseljenici, koristili su Ljubljanu kao svoju bazu od 2017. kako bi prenijeli naređenja Moskve drugim agentima koji spavaju, a uhapšeni su pod optužbom za špijunažu 2022.

Ruski predsjednik Vladimir Putin pozdravlja ruske državljane, uključujući Artjoma Dulceva, Anu Dulcevu i njihovu djecu
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozdravlja ruske državljane, uključujući Artjoma Dulceva, Anu Dulcevu i njihovu djecu

Njihovo dvoje djece pridružilo im se dok su letjeli za Moskvu preko Ankare u Turskoj, gdje se odvijala masovna razmjena. Ne govore ruski, a tek su tokom leta saznali da su njihovi roditelji ruski državljani, rekao je Peskov.

Takođe nisu znali ko je Putin, "pitajući ko ih to pozdravlja", dodao je.

"Tako rade ilegalci, i to su žrtve koje podnose zbog posvećenosti svom poslu", rekao je Peskov.

Ruse koji su se vratili dočekali su na aerodromu kao heroje, uz počasnu stražu i bukete cvijeća.

Odluku Putina, koji je i sam bivši agent KGB-a, da ih lično pozdravi, Peskov je opisao kao „počast ljudima koji služe svojoj zemlji i koji su nakon veoma teških iskušenja, zahvaljujući napornom radu mnogih ljudi, uspjeli da se vrate Otadžbini.

Sveukupno, dvadesetak zatvorenika je oslobođeno u historijskoj razmjeni, koja se radila mjesecima i odvijala uprkos tome što su odnosi između Vašingtona i Moskve bili na najnižoj tački od Hladnog rata nakon Putinove invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Moskva i njen saveznik Bjelorusija oslobodili su 16 osoba u razmjeni — Amerikanaca, Nijemaca i ruskih disidenata — od kojih je većina zatvorena pod optužbama koje se smatraju politički motiviranim.

Među puštenim disidentima su Vladimir Kara-Murza, kritičar Kremlja i pisac dobitnik Pulicerove nagrade koji je služio 25 godina na kaznu za izdaju za koju se smatra da je politički motivisan; saradnici pokojnog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog; Oleg Orlov, veteran kampanje za ljudska prava; i Ilja Jašin, zatvoren zbog kritike rata.

Prevezli su ih u Njemačku usred izliva radosti njihovih pristalica i rođaka - ali i šoka i iznenađenja.

Paul Whelan, u sredini, stoji s Alsu Kurmashevom, lijevo u sredini, i Evan Gershkovich, centar desno, pridružuje se porodica dok poziraju za fotografiju nakon dolaska na Kelly Field nakon što ih je Rusija pustila, petak, 2. avgusta 2024. u San Antoniju. (AP Photo/Eric Gay)
Paul Whelan, u sredini, stoji s Alsu Kurmashevom, lijevo u sredini, i Evan Gershkovich, centar desno, pridružuje se porodica dok poziraju za fotografiju nakon dolaska na Kelly Field nakon što ih je Rusija pustila, petak, 2. avgusta 2024. u San Antoniju. (AP Photo/Eric Gay)

U telefonskom pozivu Bidenu, Kara-Murza je rekao da "ne vjeruje šta se dešava". “Još uvijek mislim da spavam u svojoj zatvorskoj ćeliji u (sibirskom gradu) Omsku umjesto da čujem vaš glas. Ali samo želim da znate da ste učinili divnu stvar spasivši toliko ljudi”, rekao je u videu objavljenom na X.

Bože, kakva je to sreća! Toliko sam plakala kada sam saznala. I kasnije, takođe. I sad ću opet zaplakati”, rekla je Tatjana Usmanova, supruga Andreja Pivovarova, još jednog opozicionog aktiviste oslobođenog u zamjeni, pišući na Facebooku dok je letjela u susret s njim. Pivovarov je uhapšen 2021. godine i osuđen na četiri godine zatvora.

Usmanova je za APrekla da je imala nekoliko kratkih telefonskih razgovora sa Pivovarovom, koji je bio u bolnici izvan Kelna, a razgovarala je i sa Kara-Murzom.

Svi su bili veseli, veseli, mnogo se šalili”, ispričala je ona. “Bili su to veoma prijatni ljudski razgovori koji su mi toliko nedostajali tokom dvije, tri godine” koje su proveli u zatvoru.

Usmanova je rekla da ni ona ni Pivovarov nisu znali za razmjenu do posljednjeg trenutka — opozicioni aktivista je shvatio šta se dešava tek kada je vidio kolege aktiviste u istom autobusu do moskovskog aerodroma.

Iz zatvora je trebao izaći u septembru, nakon što je odslužio kaznu, a kada je prije nekoliko dana Usmanova saznala da je nestao iz zatvora na sjeveru Rusije, zamišljala je i dobre i loše ishode.

Počela je da sumnja na moguću razmjenu kada su se pojavili izvještaji o nestanku drugih zatvorenika iz svojih objekata, rekla je, ali se osjećala "dobro i jasno" u vezi razmjene tek kada je u četvrtak čula njegov glas na telefonu, koji joj je rekao da leti za Njemačku.

Američki predsjednik Joe Biden razgovara sa američko-ruskom novinarkom Alsu Kurmashevom, njenim suprugom Pavelom Butorinom i njihovim kćerkama Miriam Butorin i Bibi Butorinas u bazi Andrews u Marylandu 1. avgusta 2024.
Američki predsjednik Joe Biden razgovara sa američko-ruskom novinarkom Alsu Kurmashevom, njenim suprugom Pavelom Butorinom i njihovim kćerkama Miriam Butorin i Bibi Butorinas u bazi Andrews u Marylandu 1. avgusta 2024.

Umjetnik i muzičar Saša Skočilenko, osuđen prošle godine zbog antiratnih protesta, nestao je u ponedeljak uveče iz pritvorskog centra u Sankt Peterburgu, rekla je njena partnerka Sofija Subbotina na Telegramu. Subbotina je u utorak za AP rekla da je "Saša jednostavno nestao i da ne znamo gdje je". Zatvorski zvaničnici rekli su da je vjerovatno bio u Moskvi.

Subbotina je požurila u Moskvu da provjeri pritvorske centre, ali nije mogla pronaći Skočilenka, koji ju je konačno nazvao u četvrtak iz Ankare. Rekla je da nije znala da je dio zamjene sve dok ona nije bila uveliko u toku, dodala je Subbotina.

Orlov, 71-godišnji kopredsjedavajući grupe za ljudska prava Memorijal dobitnice Nobelove nagrade, nazvao je u petak svoju suprugu Tatjanu Kasatkinu iz Njemačke i rekao da „još uvijek nije shvatio da više nije u Rusiji”, citirala je grupa.

Orlov joj je ispričao da niko nije tražio njegov pristanak niti objašnjavao zašto ga premještaju iz pritvora, a da je bio dio razmjene shvatio je tek kada je ušao u autobus za aerodrom.

Memorijal je citirao Kasatkinu kako je Orlovljev glas zvučao "veselo, radosno" i da ju je zamolio da se zahvali svima što su ga podržali.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG