Linkovi

SAD: Rusija i Kina stvaraju opasno područje od svemira


U ovom video snimku koji je 1. marta 2018. godine pružila ruska televizija RU-RTR putem AP-a, kompjuterska simulacija pokazuje kako se hipersonično vozilo oslobađa iz raketa-boostera visoko iznad Zemljine orbite.
U ovom video snimku koji je 1. marta 2018. godine pružila ruska televizija RU-RTR putem AP-a, kompjuterska simulacija pokazuje kako se hipersonično vozilo oslobađa iz raketa-boostera visoko iznad Zemljine orbite.

Rusija i Kina sve su bliže oslobađanju svemirskog oružja, što je odluka koja bi mogla imati dalekosežne implikacije na američku sposobnost da se brani, upozoravaju američke vojne i obavještajne agencije.

Dodatnu zabrinutost, kažu, čini i sve veća spremnost obje zemlje da ostave po strani dugotrajne sumnje i neprijateljstvo kako bi stekle prednost nad Sjedinjenim Državama.

Istakao bih... sve veću namjeru korištenja kontrasvemirskih sposobnosti“, rekao je general-pukovnik Jeff Kruse, direktor Odbrambene obavještajne agencije.

"I Rusija i Kina gledaju na korištenje svemira rano, čak i prije sukoba, kao važne sposobnosti za odvraćanje ili prisiljavanje na ponašanje", rekao je Kruse na godišnjem Aspen Security Forumu u srijedu. „Samo treba da budemo spremni.”

Zabrinutost oko sigurnosti svemira porasla je ranije ove godine kada je predsjedavajući Odbora za obavještajne poslove Predstavničkog doma Mike Turner pozvao na skidanje tajnosti sa "svih informacija" u vezi s onim što je opisano kao nova ruska anti-satelitska sposobnost koja uključuje nuklearno oružje.

U skorije vrijeme, Turner je upozorio da SAD ulaze u katastrofu, rekavši da je Rusija na ivici da bude u stanju da detonira nuklearno oružje u svemiru, što bi nametnulo velike posljedice američkoj vojsci i ekonomiji.

Bijela kuća je više puta odgovarala da su američki zvaničnici upoznati s ruskim planovima i da Moskva još nije rasporedila svemirski nuklearni kapacitet.

To je stav koji je Kruse ponovo potvrdio u srijedu, uz dodatni oprez.

Skoro deceniju pratimo namjeru Rusije da osmisli sposobnost postavljanja nuklearnog oružja u svemir,“ rekao je on. “Napredovali su do tačke u kojoj mislimo da se približavaju.”

Rusi „ne namjeravaju da usporavaju, i dok ne dođe do posljedica, neće usporiti“, rekao je on.

Ruski i kineski zvaničnici tek treba da odgovore na zahtjeve Glasa Amerike za reakciju na najnovije američke optužbe, ali su obje zemlje u više navrata negirale američke kritike na račun njihove svemirske politike.

U maju je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov odbacio američku zabrinutost zbog pokušaja Moskve da stavi nuklearno oružje u svemir kao "lažne vijesti".

No, kineska ambasada u Washingtonu, iako priznaje da postoje neke "teškoće" kada je u pitanju Kina-SAD u odnosima u svemiru, odbacio svaku sugestiju da se Peking ponaša ratoborno u svemiru.

"Kina uvijek zagovara miroljubivo korištenje svemira, protivi se naoružavanju svemira ili trci u naoružanju u svemiru i aktivno radi na viziji izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo u svemiru", rekao je glasnogovornik Liu Pengyu za Glas Amerike u e-poruci.

"SAD su tkale narativ o takozvanoj prijetnji koju Kina predstavlja u svemiru u pokušaju da opravda vlastitu vojnu nagomilavanje u potrazi za svemirskom hegemonijom", rekao je Liu. “To je samo još jedna ilustracija kako se SAD drže hladnoratovskog mentaliteta i odbijaju odgovornost.

Uprkos javnom stavu Pekinga, Kruse iz Odbrambene obavještajne agencije sugerirao je u srijedu da je brzo širenje Kine u svemirski domen jednako zabrinjavajuće.

"Oni su u više orbita u kojima ranije nisu bili", rekao je on publici u Aspenu u Koloradu, upozoravajući da je Peking već uložio velika sredstva u oružje usmjerene energije, mogućnosti elektronskog ratovanja i antisatelitsku tehnologiju.

"Kina je jedina zemlja koja čak i više od Sjedinjenih Država ima svemirsku doktrinu, svemirsku strategiju, i obučavaju i uvježbavaju korištenje svemira i kontrasvemirskih sposobnosti na način koji jednostavno ne vidimo drugdje", rekao je.

General zadužen za američku svemirsku komandu opisao je kinesku prijetnju još oštrije.

Kina gradi mrežu ubijanja, ako hoćete, u svemiru“, rekao je general Stephen Whiting, govoreći zajedno s Kruseom na konferenciji u Aspenu.

U posljednjih šest godina utrostručili su broj obavještajnih, nadzornih i izviđačkih satelita koje imaju u orbiti – stotine i stotine satelita, opet, namjenski napravljenih i dizajniranih da pronađu, poprave, prate mete i, da se, potencijalno, angažuju protiv američkih i savezničkih snaga širom Indo-Pacifika”, rekao je.

Whiting je također izrazio zabrinutost zbog nedostatka jasne vojne komunikacije s Kinom o svemiru.

Želimo da imamo način da razgovaramo s njima o sigurnosti u svemiru dok postavljaju više satelita u orbitu,” rekao je, “tako da možemo djelovati efikasno i da nemamo pogrešne komunikacije ili nenamjerne radnje koje uzrokuju nesporazum.”

XS
SM
MD
LG