Linkovi

Zapad se priprema za trku u naoružanju sa Rusijom i njenim pomoćnicima


Predsjednik Ukrajine Volodymyr Zelenskyy i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg govore tokom konferencije za novinare na samitu NATO-a u Washingtonu, 11. jula 2024.
Predsjednik Ukrajine Volodymyr Zelenskyy i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg govore tokom konferencije za novinare na samitu NATO-a u Washingtonu, 11. jula 2024.

Dok je veliki dio fokusa na ovosedmičnom samitu NATO-a u Washingtonu bio na pružanju dodatne podrške Ukrajini, neki zapadni zvaničnici su jednako spremni da se suoče s još jednim izazovom koji je pokrenula ruska invazija: trkom u naoružavanju u nastajanju, sa globalnim implikacijama.

Zvaničnici tvrde da više nije dovoljno pokušavati da se osigura da Ukrajina ima oružje i sisteme koji su joj potrebni da održi korak sa nemilosrdnim napadima Rusije. Kažu da se NATO mora istovremeno pripremiti da potroši, i nadmaši novonastalu alijansu koja rusku vojsku drži u pokretu.

"Nema vremena za gubljenje", rekao je zvaničnik NATO-a za Glas Amerike, govoreći pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o rastućoj odbrambenoj saradnji između Rusije, Kine, Sjeverne Koreje i Irana.

"Ovo mora biti ključni prioritet za sve naše saveznike, jer se ne radi samo o trošenju više", rekao je zvaničnik. "Također se radi o dobijanju tih sposobnosti."

Zvaničnici su u više navrata optuživali Kinu da igra ključnu ulogu u održavanju ruske vojske šaljući Moskvi sirovine i takozvane komponente dvostruke namjene potrebne za proizvodnju naprednog oružja i sistema naoružanja.

U aprilu i maju, Sjedinjene Države i Britanija uvele su nove sankcije protiv iranskih kompanija i zvaničnika koji su uključeni u proizvodnju dronova za rusku vojsku.

Američki obavještajni podaci sa kojih je skinuta oznaka tajnosti su zabilježili rusku upotrebu sjevernokorejskih balističkih projektila, dok su južnokorejski zvaničnici ranije ove godine rekli da je Pjongjang do sada Rusiji poslao najmanje 6.700 kontejnera koji bi mogli sadržavati više od 3 miliona artiljerijskih granata.

Zvaničnik NATO-a koji je razgovarao za Glas Amerike rekao je da je podrška Kine, Irana i Sjeverne Koreje značajno promijenila stav Rusije na bojnom polju, čineći procjene obavještajnih službi da će ruskoj vojsci "trebati godine obnove" zastarjelima.

"Kada pogledate procjene tempa rekonstitucije ruskih oružanih snaga i ruske odbrambene industrijske i tehnološke baze, te procjene su napravljene bez uzimanja u obzir koliko će Kina uskočiti", rekao je zvaničnik.

I postoji zabrinutost da je ovo samo početak. Izgledi za povećanje saradnje između Rusije, Kine, Sjeverne Koreje i Irana "u suštini naglašavaju hitnost zadatka koji je pred nama", rekao je zvaničnik.

Čak je i Bijela kuća, kasno u četvrtak, priznala potrebu da preuzme sve veći savez.

"Zabrinutost je što imate i Kinu, Sjevernu Koreju, Rusiju, Iran - zemlje koje nisu nužno koordinirane u prošlosti - koje traže da shvate kako mogu imati utjecaja", rekao je američki predsjednik Joe Biden tokom konferencija za novinare.

Predsjednik je također rekao da se postavlja strategija za ometanje njihovih napora, ali je odbio javno podijeliti detalje.

Međutim, neki američki zvaničnici već su počeli nazivati Rusiju, Kinu, Sjevernu Koreju i Iran novom "osovinom zla".

"Trebalo bi da postupamo u skladu s tim", rekao je zastupnicima u martu admiral John Aquilino, bivši komandant američkih snaga u Indo-Pacifiku.

Neki analitičari su također alarmirali, ukazujući na znakove da odbrambeni odnosi između Rusije i drugih zemalja prevazilaze niz bilateralnih napora da se podrži rat Moskve u Ukrajini.

"Ono što sada vidimo je ... intenziviranje, produbljivanje ovih strateških partnerstava", rekao je Richard Goldberg, viši savjetnik u Washingtonskoj Fondaciji za odbranu demokratija.

"Bez obzira na to da li su 100% usklađeni cijelo vrijeme, svaki dan, ono što je važno je da su u skladu sa strateškim sposobnostima koje grade u partnerstvu", Goldberg, zvaničnik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost pod bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, rekao je za Glas Amerike. "Naš odgovor mora ih posmatrati kao osovinu, a ne pojedinačne dijelove."

Ali koliko brzo ta osovina evoluira u pravog rivala NATO-u, manje je sigurno.

"Još uvijek postoje značajne tenzije između četiri zemlje koje sprječavaju formiranje kohezivnijeg saveza", rekla je Michelle Grisé, viši istraživač politike u RAND Corporation.

"Unutar odnosa između Rusije i Irana, na primjer, tačke trenja uključuju konkurenciju za energetska tržišta i uticaj na Kavkazu, kao i — barem istorijski — različite pristupe Izraelu," rekla je Grisé za Glas Amerike.

"Osovina Rusija-Kina-Sjeverna Koreja-Iran predstavlja ozbiljnu prijetnju interesima SAD-a i NATO-a, ali ne mislim da je ova osovina nepremostivi rival", rekla je ona. „Da bi formirali kohezivniji savez, moraće da prevedu svoje zajedničko protivljenje međunarodnom poretku predvođenom Zapadom u koherentnu, zajedničku viziju budućnosti, za šta očekujem da će se boriti da učine.

NATO saveznici, međutim, nisu spremni da takve borbe evolucije rusko-kinesko-sjevernokorejsko-iranske osovine prihvate zdravo za gotovo.

SAD, Njemačka, Španija i drugi već su počele proizvoditi presretače za baterije protuzračne odbrane Patriot u Evropi, dok su SAD i Turska krenule u napore da proizvode artiljerijske granate kalibra 155 milimetara u južnoj američkoj državi Teksas.

Biden je u četvrtak rekao na osnovu diskusija tokom samita NATO-a da dolazi još.

Razgovarali smo o tome kako i EU [Evropska unija] kao i NATO moraju biti u stanju da počnu da grade sopstvene kapacitete za municiju, moraju da budu u stanju da generišu sopstvene kapacitete za nabavku oružja“, rekao je novinarima.

"Bit ćemo u poziciji u kojoj će Zapad postati njegova industrijska baza", dodao je Biden. "Imaćemo mogućnost da imamo svo odbrambeno oružje koje nam je potrebno."

Američki predsjednik je rekao da se neki evropski saveznici također spremaju nametnuti troškove Kini i ekonomski se povući sve dok Peking daje Moskvi komponente i materijal koji su joj potrebni za nastavak rata protiv Ukrajine.

Ali čak i prije Bidenovih komentara, neki zapadni zvaničnici su rekli da na osnovu napora koji su već u toku, postoji razlog vjerovati da Zapad može zadržati prednost.

Mislim da koraci i napredak koji ostvarujemo zaista daju rezultate“, rekao je zvaničnik NATO-a za Glas Amerike, dodajući da „ne bi bili pretjerano pesimistični“.

"Po pitanjima kao što je municija, počinjete da vidite da se povećanje zapravo materijalizuje", rekao je zvaničnik. „I mislim da ćemo, ako pogledamo godinu koja dolazi, imati mnogo bolje brojke."

XS
SM
MD
LG