Linkovi

SAD nakon izbora za Kongres: Završena jedna, počinje druga izborna kampanja


SAD nakon izbora za Kongres: Završena jedna, počinje druga izborna kampanja
SAD nakon izbora za Kongres: Završena jedna, počinje druga izborna kampanja

Sa nekima od novoizabranih konzervativaca, za kompromise tvrdim iz zbog podrške konzervativnog "Pokreta čajanka," jaka polarizacija u Kongresu je vrlo izvjesna. A tu je i kampanja za izbor predsjednika 2012. godine koja praktično počinje sada.

Demokrati su zadržali većinu u Senatu, mada su izgubili nekoliko senatorskih mjesta. Republikanci u Zastupničkom domu imaju sada većinu od 60 zastupničkih mjesta. Njihovi kandidati za guvernere pobijedili su u najmanje 11 saveznih država u kojima su guvernerske pozicije držali Demokrati, a možda i u kojoj više... znaće se kada budu poznati svi konačni rezutati. Predsjednik Sjedinjenih Država Barack Obama, Demokrata, priznao je da realizacija političkih, ekonomskih i drugih prioriteta Bijele kuće, dakle njegovih i stranke koju predstavlja, može biti usporena sada mnogo snažnijom opozicijom.

O uspjehu Republikanaca jedan od izbornih kandidata te stranke je rekao:

„Na ovom mjestu, mi smo 800 milja od okeana, a naša pobjeda je poput cunamija.....“

U Washingtonu na novinarsko pitanje kako zvuči izborni rezultat predsjednik Obama je odgovorio:

„Zvuči loše.....“ - i dodao:

„Ono što sam najčešće čuo od glasača je da svako od nas u Washingtonu mora raditi odgovornije, da žele da radimo napornije na postizanju konsenzusa.“

To nije, međutim, ono što je čuo budući lider većine u Zatupničkom domu John Boehner. On kaže da birači žele da predsjednik mijenja kurs:

„Jasno je da Amerikanci žele od nas da učinimo nešto na kresanju trošenja ovdje u Washingtonu i stvorimo ambijent za bolje poslovanje i veće zapošljavanje.“

No, gospodin Boehner je izbjegao govoriti o detaljima. Na novinarsko pitanje o prvim kresanjima vladine postošnje je odgovorio:

„Mnoge odluke o tome što će se dešavati od januara... donijećemo narednih mjeseci.“

Predsjednik Obama je, kako je rekao, otvoren za prijedloge Republikanaca, čak i o reformi zdravstva koju su Demokrati progurali, a Republikanci obećavali vratiti unazad:

„Ako Republikanci maju ideja kako poboljšati zdravstvenu zaštitu, ranije preskupu za mnoge porodice, biću sretan da razmotrim te ideje.“

Slično vrijedi i za ekonomiju:

„Ako Republikanci imaju dobrih ideja kojima se može smanjiti nezaposlenost i ako mislimo da su ostvarljive, želimo pokušati sa nekima.“

Politički analitičar Charlie Cook kaže da je to što se desilo Demokratima bilo neizbježno:

„Nezaposlenost od blizu 10 odsto plaća se visokom cijenom.“

John Fortier, takođe politički analitičar, podsjeća da su opozicione stranke i ranije tijesno sarađivale i dodaje:

„U Kongresu većina iz jedne stranke, predsjednik iz druge....pokazivalo se... može biti vrlo produktivno.“

No, tome se gospodin Fortier ne nada ovog puta. Sa nekima od novoizabranih konzervativaca, za kompromise tvrdim iz zbog podrške konzervativnog "Pokreta čajanka," jaka polarizacija je vrlo izvjesna. A tu je i kampanja za izbor predsjednika 2012. godine koja praktično počinje sada:

„To je takođe dinamika koja će vjerojatno udaljavati obje stranke. Predsjednički kandidati Republikanaca će, boreći se za stranačku nominaciju, igrati na podršku konzervativnijeg dijela članstva. što će vjerojatno značiti da će imati manje interesa da zagovaraju saradnju sa predsjednikom, Demokratom.“

U novoizabranom sazivu američki Kongres će početi zasjedati od januara iduće godine. Od tada će se moći i realnije procjenjivati sada nagovještavano i najavljivano. To je rečeno neposredno nakon izborne groznice. Atmosfera i proces odgovornog predlaganja, analiziranja i odlučivanja su, ipak, nešto drugo.

XS
SM
MD
LG