Linkovi

Japan: Robot…. a nepobjediv!?


Jedan tip robota na univerzitetu Tokyo brži su i "pametniji" od bilo kojeg čovjeka kada su u pitanju igre u kojima se koristimo rukama

Jedan tip robota, napravljenih na univerzitetu Tokyo u Tokiju, brži su i "pametniji" od bilo kojeg čovjeka kada su u pitanju igre u kojima se koristimo rukama. Snimak robota koji je nepobjediv u igri šijavice (šije-šete) koja se često u dokolici igra i u Dalmaciji privukao je do sada preko tri miliona gledatelja nakon što je krajem juna postavljen na YouTube-u.

To nadmetanje sa robotom daleko je više od igre.... Jer robot, stvoren čovjekovim umom, nikad ne gubi. Njegove vizualne sposobnosti, brzina reagiranja i sinhronizacija uočenog sa kretnjom robotiziranih prstiju brži su od bilo kojeg ljudskog uma i tijela.

Profesor inžinjerstva na univerzitetu Tokyo Masatoshi Ishikawa na pitanje da li je, ipak, u pitanju neka varka kaže:

„Ne, nema nikakve varke. U milionitom dijelu sekunde procesor u robotu prepoznaje kretnju ljudskih prstiju i reagira pobjedničkim pokretom. Ljudsko oko i um su jednostavno prespori u odnosu na robota.“

Sličnih primjera preciznosti i brzine reakcija robota koje razvijaju u univerziteskoj laboratoriji Oku je podosta.

Jedan tip robota hvata jaje u padu bez da ga polomi.

Drugi tip vezuje čvor brzinom koju je teško pratiti.

Treći tip još nije spreman izaći na košarkaški teren, ali je u stanju beskonačno štopati loptu.

I u sportovima kao što su baseball, ili cricket, roboti bi bili daleko precizniji i od najboljih igrača.

Takvi tipovi robota rezultat su petogodišnjih, vrlo skupih istraživanja. Cijena samo jednog prsta robota jednaka je cijeni automobila osrednje veličine.

Robotika koju na univerzitetu Tokyo razvijaju imaće primjenu daleko širu i značajniju od igre i zabave. Mnoge korporacije željne su što prije koristiti sve prednosti te vrste tehnologije u industrijskoj proizvodnji. Ogromne su mogućnosti i kada je pitanju pomoć hendikepiranim osobama.

Profesor Ishikawa ne isključuje mogućnost poboljašavanja funkcija ljudskih ekstremiteta uz pomoć robota:

„Kao prvi korak... želimo stvoriti vrlo, vrlo brzog, inteligentnog robota. Kada budemo uvjereni da naši roboti nisu opasni po čovjeka, ići ćemo dalje.“

O tom dalje možda jednog dana.

Sada je cilj usavršiti robote, obogatiti njihove funkcije, povećati brzinu i preciznost reagiranja.
XS
SM
MD
LG