Linkovi

Svijet: Teroristi ozbiljno prijete "crnom zlatu"


Handout photo released by Norway's energy group Statoil on January 17, 2013 shows vehicles parked at the In Amenas gas field, jointly operated by British oil giant BP, Norway's Statoil and state-run Algerian energy firm Sonatrach, in eastern Algeria near
Handout photo released by Norway's energy group Statoil on January 17, 2013 shows vehicles parked at the In Amenas gas field, jointly operated by British oil giant BP, Norway's Statoil and state-run Algerian energy firm Sonatrach, in eastern Algeria near

Povećane cijene sirove nafte nakon napada u Alžiru vrlo su konkretno upozorenje da se teroristički napadi te vrste moraju uzeti krajnje ozbiljno.

Cijene sirove nafte osjetno su porasle nakon januarskog terorističkog napada na veliki naftni kompleks u Alžiru. Eksperti i analitičari kretanja u proizvodnji i prodaji nafte vjeruju da bi i u buduće sličnih napada moglo biti, i to mnogo promišljenijih i razornijih.
Teroristi, čije su veze sa al-Qaidom nesumnjive, tokom tog napada, osim razaranja opreme, uzeli su i veliki broj talaca. Alžirske snage sigurnosti uspjele su povratiti kontrolu nad kompleksom, a 37 talaca je smrtno stradalo.

Velika energetska postrojenja privlačan su cilj za teroriste zbog znatnog broja stranih radnika i stručnjaka za čije se živote može iznuditi velika otkupnina, ili skrenuti svjetska pažnja na ciljeve terorista.

O prijetnjama te vrste Bernard Weinstein sa Instituta za energiju Maguire iz Texasa kaže:

„Ono što se može dosta izvjesno predvidjeti je porast terorističkih aktivnosti u zemljama Maghreba, odnosno sjeverne Afrike.“

Povećane premije za osiguranje radnika i naftnih kompleksa već su uzrokovale rast cijena sirove nafte i do desetak odsto. I zaposleni u tim kompleksima zbog povećanog rizika traže veće plate, što takođe ima određenog odraza na troškove bušenja, crpljenja i transporta crnog zlata.

Chris Faulkner, izvršni direktor kompanije Breitling Oil o posljedicama novih eventualnih napada kaže:

„Ekonomske štete mogu biti ogromne. Ako je zbog napada na jedno postrojenje cijena barela otišla naviše za pet ili osam dolara, u slučaju mnogo većeg udara na proizvodnju i tokove sirove nafte cijene bi mogle skočiti i za 50 dolara. Tako nešto izazvalo bi pravu moru na svjetskom tržištu nafte.“

Gal Luft, ekspert o oblasti energetike, upozorava na još jednu opasnost - cyber napade na naftne kompanije:

„Cyber-teroristi mogu napasti kompjuterske mreže i sisteme naftnih kompanija. Ti sistemi su ranjivi kao i drugi, a napadi bi takođe mogli izazvati ogromne poremećaje na svjetskom tržištu nafte i plina.“

Do sada cyber-napada ili hakerskih upada u kompjuterske sisteme naftnih kompanija nije bilo. Povećane cijene sirove nafte nakon napada u Alžiru vrlo su konkretno upozorenje da se mogućnosti terorističkih napada svake vrste na proizvodnju energije i distribuciju energenata moraju uzeti krajnje ozbiljno.
Svijet: Teroristi ozbiljno prijete crnom zlatu
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00
XS
SM
MD
LG