Linkovi

Krvni pritisak: Ako hipertenzija uhvati maha... tada već može biti kasno


Definitivne uzroka povišenog pritiska u 95 odsto slučajeva nije moguće utvrditi. Postoje određeni faktori rizika - godine starosti, genetsko naslijeđe, tjelesna težina, pušenje, slana i masna hrana....

Povišeni krvi pritisak je ključni uzrok oboljenja srca, srčanih i moždanih udara čiji je konačni ishod vrlo često smrt osobe koja je doživjela udar. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije svaki treći stanovnik naše planete iznad 25 godina ima povišeni krvni pritisak. I mnogi od njih ne znaju za to.

Mjerenje krvnog pritiska je jednostavna i kratkotrajna procedura i nema nikakvog razloga zašto ne kontrolirati krvi pritisak redovito i često.

„Krvni pritisak se iskazuje u dvije brojčane vrijednosti - višoj koja pokazuje visinu sistoličkog pritiska, i nižoj koja označava visinu diastoličnog pritiska“ - ukratko podsjeća doktor George Thomas sa klinike Cleveland.

Sistolički pritisak je pritisak unutar krvnih sudova u koje srce potiskuje krv, a diastolički pritisak je pritisak između dva otkucaja srca.

Visina oba pritiska je vrlo bitna, ističe doktor Stephen Havas sa medicinskog fakulteta univerziteta Maryland i dodaje:

„Sistolički pritisak iznad 115 i diastolički pritisak iznad 75 su rizik. Sa svakih 20 milibara sistoličkog pritiska iznad normalnog rizik od udara se udvostručava.“

Šta se dešava kod osoba koje imaju povišeni pritisak pojašnjava doktor Thomas:

„Povišeni krvi pritisak znači veći pritisak na zidove krvih sudova u cijelom tijelu, u mozgu, u surcu, u bubrezima... odnosno veću opasnost po oštećenja tih organa.“

Primjera radi, kod povišenog krvnog pritiska srce mora snažnije da pumpa, srčani mišići moraju napornije da rade i troše se brže.

Definitivne uzroka povišenog pritiska u 95 odsto slučajeva nije moguće utvrditi. Postoje određeni faktori rizika - godine starosti, genetsko naslijeđe, tjelesna težina, pušenje, slana i masna hrana....

O soli u hrani doktor Thomas kaže...

„Kada pitam ljude o soli, obično kažu da ne sole dodatno. Ako je tako, to je dobro jer svaka prehrambena namirnica sadrži so i sodium.“

Čovjeku je dnevno potrebno samo 150 miligrama soli. Kada su Amerikanci u pitanju, u tijelo unesu između tri i četiri hiljade miligrama svakog dana.

Doktor Havas upozorava:

„Broj umiranja koje možemo pripisati prekomjernom unošenju soli u tijelo je ogroman. Kao da se svakog dana sruši avion sa 400 putnika.“

Drugim riječima, načinom života i ishrane može se uveliko uticati na visinu krvnog pritiska . Malo soli i masti u hrani, održavanje normarlne tjelesne težine, nepušenje....
I obavezno, redovito mjerenje krvnog pritiska. Simptome povišenog pritiska čovjek ne osjeće sve dok hipertenzija ne uhvati maha, a tada već može biti kasno.
Krvni pritisak: Ako hipertenzija uhvati maha... tada već može biti kasno
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
XS
SM
MD
LG