Linkovi

Američki zvaničnici uvjeravaju birače da izbori neće biti namješteni


Ubacivanje probnog glasačkog listića u mašinu za brojanje glasova kao dio testiranja mašine prije izbora u New Hampshireu.
Ubacivanje probnog glasačkog listića u mašinu za brojanje glasova kao dio testiranja mašine prije izbora u New Hampshireu.

Najviši američki zvaničnici za bezbjednost izbora traže od američkih birača da ostanu staloženi i da odbace ono što opisuju kao neosnovane tvrdnje da će predstojeći predsjednički izbori biti namješteni.

Umjesto toga, na prvom u nizu bezbjednosnih brifinga o izborima koji su planirani uoči izbora u novembru, oni kažu da bi američki birači trebalo da imaju povjerenja da će njihovi glasovi biti tačno prebrojani kada izađu na birališta.

"Tokom narednih par mjeseci čućete mnogo različitih stvari iz različitih izvora. Najvažnije je da razlikujete istinu od laži, činjenice od fikcije", rekla je Jen Easterly, direktorica Agencije za cyber i infrastrukturnu bezbjednost (CISA), kojoj je dužnost bezbjednost izbora.

Jen Easterly, direktorica Agencije za cyber i infrastrukturnu bezbjednost
Jen Easterly, direktorica Agencije za cyber i infrastrukturnu bezbjednost

"Naš izborni proces, izborna infrastruktura nikada nisu bili sigurniji. Zato imam povjerenja u integritet naših izbora i zato bi to trebalo da ima i američki narod."

Njen napor da uvjeri glasače dolazi nešto više od mjesec dana nakon što su američki obavještajci upozorili da američki protivnici, predvođeni Rusijom, Iranom i Kinom, žele da se miješaju u novembarske izbore.

Ali te namjere o kojima upozoravaju obavještajci baziraju se na operacijama uticaja ili kampanjama dezinformacija čiji je cilj da izazovu sumnju u izborni proces u SAD i da pomognu ili ometaju određene kandidate.

Nasuprot tome, napori američkih protivnika da napadnu ili hakuju sisteme koji se koriste za izbore i brojanje glasova, do sada nisu postojali.

"Nismo vidjeli nikakvu nameru da se neko miješa u izborni proces", rekla je Cait Conley, viša savjetnica u CISA.

I dok bi se nešto od toga moglo objasniti onim što zvaničnici opisuju kao stalno ulaganje u infrastrukturu za izbornu bezbjednost, kao što je više kancelarija na terenu i savjetnika za izbornu bezbjednost, zvaničnici CISA ne uzimaju zdravo za gotovo to što trenutno nema zlonamjernih aktivnosti.

"To je nešto što bi se moglo promijeniti u svakom trenutku. Kada pogledamo dijapazon prijetnji za ovaj izborni ciklus, on je zaista najsloženiji do sada", rekala je Conley.

CISA je saopštila da drugi pokušaji da se zaštite predstojeći predsjednički izbori uključuju razne vježbe za bezbjednost na izborima, testiranje tačnosti glasačkih mašina i poboljšane mjere bezbjednosti za zaštitu računarskih mreža u vezi sa izborima.

Oni također naglašavaju da nijedan sistem koji bilježi glasove nije povezan na internet i da će 97 odsto američkih birača glasati u oblastima koje imaju papirne listiće kao rezervnu kopiju. Ništa od toga, međutim, neće spriječiti zemlje poput Rusije, Irana i Kine da pokušaju da ubijede birače da stvari idu naopako.

Easterly je rekla da je jedna od najvećih zabrinutosti to što će neprijatelji Amerike prikazati manje probleme kao velike skandale.

"Gotovo je neizbježno da će negdje širom zemlje neko zaboraviti da donese ključeve za otključavanje biračkog mjesta. Neko će isključiti štampač da bi skuhao kafu. Oluja može dovesti do nestanka struje na biračkom mjestu", navela je ona.

Cyber kriminalci bi čak mogli da pronađu način da privremeno onemoguće sisteme za odražavanje izbora, kao što su sajtovi za državnih i lokalnih komisija koje bilježe i broje glasove.

"Apsolutno možemo očekivati da će naši inostrani protivnici ostati uporna prijetnja pokušajima da potkopaju američko povjerenje u našu demokratiju i naše institucije i da siju partijski razdor. Na svima nama je da ne dozvolimo da naši strani protivnici budu uspješni", dodaje Easterly.

Ona i Conley su rekle da je najbolji način da se izbjegne nepotrebna panika da se američki birači oslone na informacije državnih i lokalnih izbornih zvaničnika. Ali ako se Amerikanci oslanjaju na društvene mreže, to bi moglo izazvati probleme.

"To je težak problem za društvene mreže", rekao je visoki zvaničnik američke obavještajne službe novinarima koji je tražio da ostane anoniman.

"Kina definitivno koristi influensere na društvenim mrežama kako bi pokušala da izazove razdor u Sjedinjenim Državama. Očekivao bih da se ta platforma koristi", naveo je neimenovani zvaničnik.

I sve je više dokaza da Kina možda pojačava svoje napore. Graphika, kompanija za analizu društvenih mreža, objavila je izvještaj u kojem upozorava da je operacija dezinformisanja povezana sa Kinom poznata kao "Spamoflage" postala sve agresivnija.

Graphika je saopštila da je identifikovala više od deset naloga na platformama X i na TikTok koji tvrde da su državljani SAD koji se zalažu za mir, ljudska prava i integritet, ali su frustrirani američkom politikom i Zapadom.

"Sa takvih naloga dolazi sadržaj koji blati demokratske i republikanske kandidate, sejući sumnju u legitimnost američkog izbornog procesa i širi narative podele o osjetljivim društvenim pitanjima", navodi se u izveštaju Graphika, i dodaje da nekoliko naloga ima veliku čitanost.

Zaključci Graphike slični su ranijim procenama Mete, kompanije u čijem vlasništvu su Facebook i Instagram, kada je prvi put identifikovala ove namjere prošle godine.

"Uprkos veoma velikom broju naloga i platformi koje je koristio, 'Spamouflage' se konstantno borio da dopre van sopstvene lažne eho komore. Prijavljeno je samo nekoliko slučajeva kada su spamouflage sadržaj na Twitteru i Youtubeu širili pravi influenseri", navela je Meta tada.

XS
SM
MD
LG