Linkovi

Topeka i kraj segregacije u američkim školama


U Mjesecu crnacke povijesti u Sjedinjenim Drzavama, cetiri su se skolske zgrade, u mjestu Topeka, savezna drzava Kansas, nasle u sredistu pozornosti. One simboliziraju dramatican preokret u borbi za gradjanska prava. G. 1954., Vrhovni sud Sjedinjenih Drzava presudio je da takozvane “odvojene, ali jednake” skole za crnacku i bjelacku djecu nisu bile “jednake” kao i to da je rasno razdvajanje ucenika bilo nezakonito. Jedna od tih skolskih zgrada danas stoji kao svojevrsni spomenik….

Monroe Elemetary School, u Topeki, glavnom gradu Kansasa, nema bas izgled spomenika. Skolska je to zgrada…na zidovima njenih ucionica jos uvijek visi poneka ploca za pisanje, ima klupa, stolova, stolica….Ali prije tri godine, na 50. obljetnicu donosenja povijesne odluke Vrhovnog suda, ta je stara zgrada, koja je do tada sjedila zatvorena i prazna, bila ponovno otvorena, kao spomenik pokretu za gradjanska prava.

Teresa Valencia, koja radi kao ranger u Nacionalnoj sluzbi za cuvanje i odrzavanje parkova i spomenika, kaze da je osnovna skola Monroe bila jedna od cetiri iskljucivo crnacke skole u Topeki kad je donesena bila odluka Vrhovnog suda, odluka inace poznata pod imenom “Brown-versus-Board of Education,” Brown protiv Vijeca za obrazovanje, tako nazvana prema podnositelju tuzbe protiv segregacije u skolama Oliveru Brownu, iz Topeke, cija kci je i pohadjala crnacku skolu Monroe…

Odluka Vrhovnog suda sirom je otvorila vrata gradjanskim pravima diljem svijeta – otvorila vrata i osobama s invaliditetom, homoseksualcima, svima…

Reakcije posjetitelja ove skole-spomenika mogu biti snazne i duboke, kao sto je reakcija ovog bijelca…

"Nije ovdje rijec samo o pravima Amerikanaca africkog porijekla, vec o pravima svih ljudi, bez obzira na boju kože," kaže jedan od posjetitelja.

Katherine Cushinberry, upraviteljica skole-spomenika, kaze da je odluka Vrhovnog suda sluzbeno oznacila kraj rasnoj diskriminaciji u Sjedinjenim Drzavama, zakonima koji su segregirali crnce od bijelaca na javnim mjestima."Djeci je trebalo objasniti neke njima tesko razumljive pojmove i termine, koristene u kontekstu segregacije, kako bi bolje razumijeli kako su stvari nekad izgledale, zasto su se bitke uopce povele," kaže Cushinberry.

National Association for the Advancement of Colored People, udruga za promicanje crnaca poznatija pod akronimom NAACP, kojoj je na celu tada bio buduci sudac Vrhovnog suda Thurgood Marshall, povela je pravnu bitku protiv onog zakona “odvojeni, ali jednaki.” Nejednakog tretmana bilo je do tada u svim sferama zivota, ali Udurga je svoje napore prvo na obrazovanje usmjerila.

Povjesnicar Douglass Wallace, iz Topeke, priznaje da je taj grad, na Srednjem Zapadu Amerike, sa gotovo 80% bjelackog stanovnistva i tek 11% crnackog, mozda neocekivano mjesto za pocetak borbe protiv odvojenih, ali jednakih standarda u segregiranim skolama. Po njegovim rijecima, crnacke skole Topeke nisu bile zapustene, bas naprotiv, prilicno su dobro radile. Upravo stoga, dodaje on, i bile su odabrane za pocetak zakonske bitke…

"Lako je bilo oboriti se na segregacijske zakone Juga, tamo su skole bile u puno losijem stanju, nisu imale nikakvu opremu. Ali, ako se koncept segregacije mogao rusiti, i mijenjati, u Topeki, u Kansasu, onda ga se moglo mijenjati u cijeloj zemlji," kaže Wallace.

Sedamnaestog svibnja 1954. godine, sudac Vrhovnog suda Earl Warren javno je obznanio jednoglasnu odluku Vrhovnog suda.

"Zakljucujemo da na polju javnog obrazovanja doktrini “odvojeni, ali jednaki” nema vise mjesta," kaže Warren. Vrhovni je sud presudio da je takva doktrina krsila jednaku zastitu zakona zajamcenih 14. Amandmanom na Ustav Sjedinjenih Drzava.

Iako je otpor integraciji skola i integraciji na drugim javnim mjestima bio, na jugu Sjedinjenih Drzava, glasan, ponekad i nasilan, promjena je bila tiho prihvacena i sprovedena u Topeki i ostatku Kansasa.

U sijecnju ove godine, Vijece za obrazovanje u Topeki odbilo je prijedlog prema kojemu bi one druge tri lokalne skole, koje su nekad bile samo za crnacku djecu, postale privatne skole za hendikepiranu djecu i djecu s posebnim potrebama. Ona cetvrta, stara zgrada od cigle, na uglu ulica Monroe i Petnaeste, ostaje simbolicki spomenik dugoj i ponekad krvavoj borbi za jednaka zakonska prava za sve u Sjedinjenim Drzavama.

XS
SM
MD
LG