Linkovi

Američki filmski kritičari predviđaju dobitnike Oscara (29/2/04) - 2004-02-28


Hoće li biti iznenađenja na današnjoj dodjeli Oscara? Tko bi ga, i zašto, po mišljenju kritičara, ove godine trebao kući odnijeti? I zašto se, odjednom, Oscari dodjeljuju u veljači?

Ovogodisnja skracena Oscar-sezona i dodjela nagrada u veljaci, tri tjedna ranije nego sto je to bilo uobicajeno, mnoge je u filmskom businessu zbunila. Jedan od razloga toj promjeni – Filmska akademija nije htjela da njen najveci show, “superbowl fimske industrije,” za Zlatnim globusima i onom drugom holivudskom svecanosti – People’s Choice Awards, koja se takodjer odrzava tijekom sijecnja, kasni citava dva mjeseca i oduzme od autoriteta.

Takodjer, veljaca je jedan od cetiri mjeseca u godini kad televizijske mreze i radio postaje, na osnovu ratinga, gledanosti, odnosno slusanosti njihovih programa, odredjuju cijene reklamama, pa tijekom tih mjeseci vole i imati programe koji privlace najveci broj gledatelja i slusatelja. Televizijskoj mrezi ABC, jednoj od tri najvece u Americi, koja taj holivudski “show godine” i prenosi, promjena datuma, stoga, u potpunosti odgovara.

Promjena, medjutim, ne odgovara filmskoj industriji koja je 40 dana izmedju objavljivanja nominacija i dodjele Oscara koristila da bi zaradjivala milijune dolara reklamirajuci favorite za Oscara. Situacija je, dakle, za sve nova i zbunjujuca, nista manje nisu zbunile niti neke od nominacija za Oscara. Film “Cold Mountain,” redatelja Anthonyja Minghelle, vodio je u svim kategorijama za Zlatni globus, ali bio je ignoriran u svim vodecim za Oscara. Pa, onda, ona imena vecini gledatelja nepoznata do onog utorka, dvadeset i semdog sijecnja, kad su bila objavljena medju nominiranima – Keisha Castle-Hughes, za kategoriju Najbolje glumice, za svoju ulogu u filmu Whale Rider. Sa 13 godina, ona je i najmladja glumica ikada nominirana za Oscara. Mnogima je nepoznato i ime brazilskog redatelja Fernanda Mierellesa, ciji je film “Grad boga,” o zivotu u favelama Rio de Janeira, kritika sjajno ocijenila, ali vidjela ga je tek malobrojna publika.

Oscar se, u vodecim glumackim kategorijama, smijesi i trima komicnim ulogama sto je rijetkost i nije bas u stilu Filmske akademije – Johnnyju Deppu za ulogu gusara Jacka Sparrowa, u filmu Pirates of the Caribbean; Diane Keaton, za ulogu sredovjecne zene koja se zaljubljuje, u filmu “Something’s Gotta Give,” Nesto mora popustiti; te Billu Murrayu, izgubljenom u tokijskom neonu, u filmu “Lost in Translation,” Izgubljeno u prijevodu.

Vecina nominacija iznenadila je u glumackim kategorijama – dvije velike zvijezde, Tom Cruise i Russell Crowe, zaobidjene su; kad se pojave neka nova imena, stara budu istisnuta pa je tako i Nicole Kidman ispala iz izbora, a Alecu Baldwinu, zanemarenom prije vise od deset godina, za ulogu u filmu "Glengarry Glen Cross", konacno je odato priznanje nominacijom u kategoriji Najbolje sporedne uloge, upravitelja casina u filmu “The Cooler.”

Mnogi upuceni predvidjaju da bi Oscara za Najbolji film trebao dobiti “Gospodar i zapovjednik,” ali da ce ga dobiti “Gospodar prstenova,” redatelja Petera Jacksona, jer pokupio je ukupno 11 nominacija, cijela trilogija cak 30, za Oscara. A tijekom 2003, donio je i najvise na blagajnama.

Iz istih razloga – tri filma, devet sati, milijardu dolara, kazu oni koji predvidjaju Oscara, dobit ce ga Peter Jackson u kategoriji Najboljeg redatelja. Da nema Jacksona, kazu, Oscara bi s punim pravom mogao dobiti i Clint Eastwood, za “Misticnu rijeku,” i Peter Wier, za “Gospodara i zapovjednika,” i Sofia Coppola, za “Izgubljeno u prijevodu,” i Fernando Meirelles, za “Grad Boga.”

Za clanove Akademije, glasanje u kategoriji Najbolje muske sporedne uloge bit ce odluceno procesom eliminacije, sto ce iskljuciti i Aleca Baldwina i Djimona Hounsua i Kena Watanabea i Benicia del Tora i Oscara ce dobiti, kazu kriticari – Tim Robbins, za ulogu u “Misticnoj rijeci.”

U kategoriji Najbolje sporedne zenske uloge, Oscara bi, misljenja je vecina, trebala dobiti Renee Zellweger, za ulogu u “Hladnoj planini”; Oscara ce, misljenja je vecina, i dobiti Renee Zellweger. Ta bi “sigurna” predvidjanja mogla pokvariti samo Shohreh Aghdashloo, cija je uloga supruge u filmu “Kuca od pijeska i magle” osvojila publiku. A ne treba zanemariti ni potencijalno povijesni ucinak dodjele Oscara jednoj iranskoj glumici.

A sad i one dvije glavne kategorije... Za Najbolju musku ulogu, predvidjanja su jednako na strani Seana Penna kao i Billa Murrayja. U prilog Penna – nominiran vec cetiri puta, uziva ikonski status, nikad jos nije dobio Oscara. Njegova uloga ozaloscenog, ucviljenog oca u filmu “Misticna rijeka,” nezaboravna je i nema puno drugih glumaca koji bi je odigrali snazno i uvjerljivo poput Seana Penna.

U prilog Murraya – podcjenjena zvijezda podcjenjenog zanra, komedije. Uloga u filmu “Izgubljeno u prijevodu,” podsjecaju mnogi, trebala je vec biti njegova treca, a ne prva nominacija za Oscara. Misle pri tom na filmove Groundhog Day i Rushmore. No, Pennov emocionalizam sigurno ce nadjacati Murrayjev minimalizam, a i prisutnost Johnnyja Deppa zacijelo ce oduzeti Murrayju neke od glasova kad je u pitanju komedija.

U kategoriji Najbolje zneske uloge, situacija je vrlo zanimljiva – deglamurizirana Charlize Theron protiv reglamurizirane Diane Keaton! Misljenja su podijeljena oko toga koja zasluzuje Oscara, jer u jednome misljenja su slozna – da su obje glumice dale jednako izvanredne uloge, a da je drugim trima glumicama nominiranima za Oscara vec i sama nominacija dovoljno velika nagrada.

U svojem osvrtu na film “Monstrum,” redateljice Patty Jenkins, filmski kriticar Chicago Sun-Timesa, Roger Ebert, rekao je: ”Ne dobije li Oscara Charlize Theron, za ulogu serijske ubojice Aileen Wournos, dodjela Oscara trebala bi biti i potpuno zaboravljena, jer to je jedna od najboljih interpretacija u cijeloj povijesti filma.” Ta je hiperbola podigla obrve mnogih kriticara, ali onaj New York Timesa – A. O. Scott, slaze se s misljenjem Rogera Eberta, kad kaze:”Rad Ms. Theron doista zadivljuje – ona njena zestina i emfaticnost i ona njena divlja predanost da izbrise svu tastinu i svu ironiju iz svoje glume.” A. O. Scott u nastavku dodaje: ”I Sean Penn i Charlize Theron najuvjerljivi su, moguce i najdramaticniji dokaz da zivimo u izvanrednom razdoblju na koje cemo kasnije gledati kao na zlatno razdoblje filmske glume. U onim ranijim, studijskim danima, imali smo zvijezde filma – Bette Davis, Katherine Hepburn, Caryja Granta, Humphreyja Bogarta...takve necemo imati vise nikada. No, te su zvijezde publiku zavodile i privlacile time sto se nikad, od filma do filma, nisu mijenjale. Novi soj glumaca, na celu s Robertom De Nirom i Meryl Streep svoj je status postigao mijenjajuci se iz uloge u ulogu, uceci nove akcente, gubeci ili dobijajuci kile, sireci svoj magnetizam kroz prizmu autenticnosti. Kvalitet filmske glume niakd nije bio bolji nego sto je sada,” - kaze taj kriticar New York Timesa.

Oscari ce najboljima biti uruceni sutra večeras, u dvorani holivudskog Kodak kina. Željno se ocekuje i povratak Billyja Crystala, kao voditelja svečanosti.

XS
SM
MD
LG