Brazil i Njemačka bolji od Engleske i Sjedinjenih Država (21/6/02) - 2002-06-21

Danas smo zaista uživali u dobrom i uzbudljivom nogometu. Odigrane su četvrtfinalne utakmice, Brazil-Engleska i Njemačka-Sjedinjene Države. Brazilci i Njemci su bili uspješniji od svojih suparnika:

Njemački nogometaši, ali i škotski sudac Hugh Dallas, prekinuli su pobjednički niz igrača Sjedinjenih Država, koji su na ovom svjetskom prvenstvu jedno od najvećih i najprijatnijih iznenađenja. Američki su igrači skoro cijelu utakmicu dominirali terenom, imali su i nekoliko vrlo povoljnih prilika za gol.

No, vjerojatno najbolji vratar na svijetu, Oliver Kahn, još je jednom potvrdio sve svoje kvalitete. U 37-oj minuti utakmice ključni igrač njemačke vezne linije, Michael Ballack, iskoristio je jedan kontranapad i Njemci su poveli 1:0.

No, Amerikanci su nastavili s napadima. Početkom drugog poluvremena, nakon udarca Eddia Lewisa, lopta je već bila prošla vratara Kahna, zapravo odbila se od njegovog tijela i nakon toga je udarila u ruku njemačkog braniča Torstena Fringsa koji je stajao na samoj gol crti! No, sudac Dallas je, ne trepnuvši, pokazao da se igra nastavi, iako je to bio očigledan jedanaesterac, pa možda čak i pogodak, jer mnogi misle da je lopta zapravo prešla gol-crtu.

No, bilo kako bilo, Njemci su pobijedili i sada čekaju boljeg iz sutrašnje utakmice Južna Koreja-Španjolska.

Prije utakmice Njemačka-Sjedinjene Države odigran je susret u kojem je Brazil s 2:1 pobijedio Englesku. Englezi su poveli dosta rano, u 23. minuti, a strijelac je bio Michael Owen.

Nakon toga Englezi sredinu terena predaju Brazilcima, što ih je koštalo pobjede. Naš izvjestitelj Sonny Young je iz Japana pratio tu utakmicu za Glas Amerike:

"Ta je utakmica pokazala izvrsnu pojedinačnu igru, ali bila je i kontroverzna. U oba slučaja u glavnoj je ulozi bio mladi brazilski napadač Ronaldihno!

Taj 22-godišnji igrač Paris Saint Germanea je na samom kraju prvog poluvremena napravio fantastičan proboj kroz obranu. Kada su svi pomislili da će pucati na gol, on je loptu dodao iskusnom Rivaldu koji ju je odmjerenim i laganim udarcem smjestio iza leđa engleskog vratara. 1:1.

To je bio peti Rivaldov gol na prvenstvu, pa je sada na ljestvici najboljih strijelaca stigao svog suigrača Ronalda i njemačkog nogometaša Klosea.

Početkom drugog poluvremena Ronaldihno i Brazil ponovno su slavili. On je spektakularnim pogotkom iz slobodnom udarca lobovao iskusnog engelskog vratara, 38-godišnjeg Davida Seamana.

No, Ronaldihno je, samo nekoliko minuta kasnije zaradio crveni karton, nakon što je oštro faulirao jednog engleskog igrača.

Krajni rezultat 2:1 za Brazil koji sada u polufinalu čeka pobjednika iz susreta Senegal-Turska, koji se igra sutra.