Večeras svečano zatvaranje Olimpijskih igara (24/2/02) - 2002-02-24

Nakon 16 dana olimpijskih natjecanja, večeras će u Salt Lake Cityju svečano biti zatvorene 19. zimske Olimpijske igre. Predstoji još samo hokej utakmica Sjedinjene Države – Kanada i time će borbe za medalje biti zaključene.

Proslave su započele već jučer kada je ogromna većina olimpijaca završila borbe, a u veselju sudjeluje ne samo 2532 natjecatelja, nego i tisuće ljudi koji su bili uključeni u svakodnevno funkcioniranje ovog velikog medjunarodnog skupa. Naravno, tu je i publika koja je Salt Lake Cityju – na 17 dana – dala izgled svjetske metropole. Na žalost, sinoć je došlo do prvog i jedinog uličnog okršaja policije i veće grupe mladih ljudi koji su čekajući u redu za pivo započeli tuču koju je policija brzo obuzdala. Za policiju – koja je dio kontingenta od 16 tisuća pripadnika snaga sigurnosti na ovoj Olimpijadi – sinoćnji neredi nisu predstavljali naročiti izazov.

Sjedinjene su Države na prethodnoj Olimpijadi u Naganu osvojile 13 odličja, a uoči ovih olimpijskih igara postavljen je cilj osvajanja 20 medalja. Dogodilo se ono što je malo tko očekivao – američki su olimpijci osvojili čak 33 medalje. Po ukupnom broju medalja, to je drugo mjesto – iza Njemačke, koja ih je osvojila 35. Njemački natjecatelji osvojili su i najviše zlatnih odličja – 12 – dok su Norvežani na drugom mjestu sa 11. Američki sportaši su na trećem mjestu sa 10 zlatnih medalja, ali bi mogli dijeliti drugo mjesto s Norvežanima ukoliko pobjede u hokej meču protiv Kanade, koji započinje za nekoliko minuta....

Samo dvoje olimpijaca u Salt Lake Cityju osvojilo je četiri medalje. Norveški bijatlonac Ole Einar Bjoerndalen osvojio je 4 zlatne, a hrvatska alpinistica Janica Kostelić – 3 zlatne i jednu srebrenu medalju. Janica Kostelić je nesumnjivo bila zvijezda alpskih natjecanja: u pet alpskih disciplina donijela je Hrvatskoj 3 zlatne medalje, dok su Austrijanci, Francuzi i Norvežani osvojili po dvije. Osim toga, kada se pogleda popis olimpijskih reprezentacija, vidi se da je Hrvatska, sa 14 natjecatelja, po broju sportaša na 30. mjestu, dok je na popisu medalja na 11. mjestu.

Od ostalih hrvatskih olimpijaca – najviše se očekivalo od Ivice Kostelića. U veleslalomu je stigao 9. a u slalomu – jučer – u prvoj vožnji je bio 4, ali u drugu vožnju nije završio i bio je medju 37 alpinaca koji nisu uspjeli proći vrlo tešku stazu. 17-godišnja Nika Fleiss je bila vrlo dobra i u zbilja jakoj konkurenciji stigla je 12. u slalomu i 36. u veleslalomu. Najmladja natjecateljka ove Olimpijade – 15-godišnja Ana Jelušić, koja se već priprema za Olimpijadu u Torinu, postigla je 23. vrijeme u slalomu i 37. u veleslalomu. Bob četverac u sastavu Ivan Šola, Niki Drpić, Boris Lovrić i Djuliano Koludra zauzeo je 26. mjesto. Bijatlonac Žarko Galjanić nakon 20 kilometara je stigao 83. a nakon 10 – 84. U skijaškom su se trčanju natjecali Damir Jurčević, Denis Klobučar i Maja Kezele i nitko od njih nije postigao bolje vrijeme od 47. I na kraju spomenimo 19-godišnju Idoru Hegel koja je u umjetničkom klizanju osvojila 19 mjesto.