Linkovi

"Godina uspješna, puna razloga za veselje i zadovoljstva" - drugi dio razgovora s kalifornijskim vinarom Miljenkom Grgichem


Za gospodina Grgicha, zagovornika teorije o srodnosti zinfandela i plavca malog, nedavna je strucna potvrda bila "kruna" protekloj, uspjesnoj godini. No, bilo je u njoj razloga i za druga veselja i zadovoljstva...

“Grozdje je bilo dobro, dobra godina, napravili smo izvrsna vina, kogod nije probao Grgich Hills, sigurno ce biti radostan kad ih proba,” zadovoljno je, jedan od razloga, odmah iznio g. Grgich. A onda i drugi:”A od plavca malog, koji je srodan sa Zinfandelom, napravio sam u Hrvatskoj vino koje se u Americi prodaje kao kvalitetno vino!”

No, protekle je godine obiljezena i 25. obljetnica jednog dogadjaja od velike vaznosti, kako za Miljenka Grgicha tako i za kalifornijska vina. G. Grgicha dogadjaj je potvrdio kao jednog od najboljih vinara svijeta, pomogao ostvariti onaj njegov san koji ga je i doveo u Ameriku, a Ameriku, tocnije – kalifornijsku dolinu Napa, unio u vinsku kartu svijeta! U par rijeci da podsjetim…G. 1976, u Parizu je odrzano slijepo kusanje nekih od vrhunskih francuskih vina, crnih i bijelih, medju koje je organizator, britanski vinski entuzijast Stephen Spurrier, uvrstio i nekoliko americkih, tek toliko da zbuni skupinu eminentnih francuskih strucnjaka. Rezultati? Mon Dieu! – pobjednici nisu bili Francuzi. Medju crnima najvise je bodova dobio Cabernet Warrena Winiarskog, iz Nape, medju bijelima, s jos vecom razlikom, pobijedio je jos jedan iz Nape - Chardonnay Chateau Montelena ’73, Mikea Grgicha …

Grgich: ”Je, i tako da je to ovdje, za Napa Valley, citavu Napa Valley, bio jedan historijski dogadjaj, jer prvo toga pariskog kusanja koje se dogodilo u Parizu, na 24. petoga 1976, Francuzi su uvijek tvrdili da njihovo vino je jedino dobro na svijetu i da samo njihova zemlja moze proizvesti kvalitetna vina. Na tom kusanju je devet fracnuskih strucnjaka u slijepom kusanju izabralo moj chardonnay da je bolji od ostalih, najboljih francuskih, koji su bili u tom kusanju. I tako da sam ja bio ponosan ne samo zato sto sam napravio to vino nego da je jedan Hrvat pokazao Francuzima da moze Hrvat napravit vino bolje nego Francuzi….hmhmhm….I tako smo proslavili 25. godisnjicu toga dogadjaja i citava Napa Valley je sudjelovala u toj proslavi i mi smo imali silent auction i dobili smo oko 65.000 dolara vrijednosti i citav taj novac je predan organizaciji Roots of Peace, sto ima lozinku “Od mina do vina” i oni su ulozili taj novac u Hrvatsku i sada se vade mine iz okolice Zadra, u Hrvatskoj, sa tim novcem. Tako, ja se osjecam vrlo ponosan da sam pridonio ne samo za vino nego i za uklanjanje mina iz vinograda…”

Onog davnog dana, prije 25. godina, kad ste dobili tu sjajnu vijest iz Pariza, osjecali ste se, kako rekoste, “kao da ste se ponovno rodili”. A prilikom proslave 25. obljetnice tog trijumfa?

Grgich: ”Vrlo dobro, radi dva razloga….zato sto je to bio historijski momenat, otada se racuna da su americka vina isto dobra kao francuska ako ne bolja i drugo, da sam Hrvat, jer ja, premda zivim u Americi od 1958, moja je dusa sto procenata hrvatska i gdje god ja imam priliku da ucinim nesto za Hrvatsku, ja se osjecam sretan i osjecam da je to moja duznost…”

Svoju suradnju s gospodjom Heidi Kuhn i organizacijom Roots of Peace, Korijeni mira, neprofitnom humanitarnom organizacijom koja kroz inicijativu “Mines to Vines” radi na razminiravanju terena i vracanju minskih u obradiva polja i vinograde, g. Grgich takodjer navodi kao jedan od najvaznijih dogadjaja protekle godine i s ponosom istice kako je”glavni tajnik UN-a, Kofi Anan, prosle godine “Roots of Peace” proglasio uzornim projektom koji bi privatni sektori trebali slijediti i u drugim zonama konflikta te da su, prema dobitniku proslogodisnje Nobelove nagrade za mir, bas polja koja se od mina ciste u Hrvatskoj dobila ime ‘Kofi Anan Project’”. Istim su stopama, istice g. Grgich, sada posli i neki drugi, vinari i ne-vinari….

Grgich: "Mi smo imali ovdje jednog prijatelja u Napa Valley koji je iz Koreje i on je strucnjak u atomskom naoruzanju i razoruzavanju i vrlo je utjecajan u Koreji i tako da smo mi ukljucili njega i on je poceo ne samo da taj projekt ide u Hrvatsku nego odlazi i u Koreju da se tamo moze napraviti mir izmedju Sjeverne i Juzne Koreje i da bi se onda ocistile mine radi kojih Amerika nije priznala, potpisala taj ugovor kojega su potpisali 128 drzava da se ne proizvode land-mines i da se uklone sa zemlje…..Prosle sedmice je bio jedan Francuz koji se isto povezao sa Roots of Peace i on ce imat veliki u Francuskoj sastanak u sestom mjesecu gdje ce se imat povezivanje Roots of Peace sa vinarima Francuske….tako ne samo da vinari Amerike potpomazu tu organizaciju ali sad ce se ta organizacija prosiriti po citavom svijetu a vrlo je vazno Francusku, jer Francuzi su kulturan narod i imaju dosta ugleda u svijetu kao vinari tako da ta lozinka “Mines to Vines” postat ce svjetska organizacija i ja se nadam da ce to Amerika ipak shvatiti da potpise tu konvenciju da se ne proizvode mine i ne upotrebljavaju…”

“Raditi, neprekidno raditi treba na tom humanitarnom projektu,” kaze g. Grgich, “da se luc ne ugasi, da se mine iz zemlje uklone, da djeca i odrasli ne moraju gubiti zivote, da se djeca na igralistima ne moraju bojati mina…. I ovog vikenda, g. Grgich je bio pozvan na “veliki sastanak izmedju predstavnika vlade iz Washingtona i Ujedinjenih naroda i nekih kompanija i vinara”. Na kraju takve jedne, pune i uspjesne godine, jos i vijest da su “soltanski plavac dobricic i americki zinfandel roditelji dalmatinskog plavca malog”! U tu povezanost, Miljenko Grgich vjeruje od dana kad je dosao u Ameriku…..

Grgich:”… kad sam ja dosao u Ameriku, ja sam vidio vinograd kraj vinarije u kojoj sam ja radio,1958, i ja gledam u tu lozu, meni se cini da ja poznam tu lozu, da sam je vidio u Hrvatskoj. I ja nikad nisam prestao s time da ja jednoga dana saznam je li stvarno zinfandel dosao iz Hrvatske… u to doba se u Americi smatralo da zin nema roditelje, da nitko ne zna odakle su dosli i tako da sam ja kontaktirao strucnjaka, dr Carole Meredith, na univerzitetu u Davis, je li ona mogla otic u Hrvatsku…..hahaha… da pomogne, da vidi da li je plavac mali zinfandel ili da zinfandel raste onamo ko zinfandel…”

Zahvaljujuci i dr. Carole Meredith, svjetskom strucnjaku za genetiku, sa sveucilista Kalifornija, u Davisu, i skupini znanstvenika sa zagrebackog Poljoprivrednog fakulteta – dr. Ivanu Pejicu, dr. Jasminki Karoglan Kontic i dr. Ediju Maleticu, zahvaljujuci njihovim zajednickim ispitivanjima – ampelografskim i, u novije vrijeme, genetickim metodama analize DNK, misterij zinfandela, odnosno plavca malog konacno je rijesen i, nakon 40-godisnjih napora i upornog dokazivanja, nitko sretniji od – Miljenka Grgicha!

Ipak, americka udruga proizvodjaca i ljubitelja zinfandela – Zinfandel Advocates and Producers, vec je podnijela Kongresu zahtjev da se zinfandel zastiti kao autohtona sorta Sjedinjenih Drzava. Za jos jednu veliku raspru na temu porijekla zinfandela u lipnju ce se, u Santa Rosi, okupiti predstavnici Amerike, Italije i Hrvatske.

XS
SM
MD
LG