Linkovi

Američki profili: Mike Dunlavy, neumorni aktivist u korist djece smještene u skrbničke obitelji


U seriji Američki profili, danas predstavljamo Mikea Dunlavyja, aktivista koji se zauzima za prava 500.000 djece koliko ih danas, u Americi, živi u skrbničkim obiteljima.

Mike Dunlavy vodi organizaciju Youth SHINE, u Floridi, organizaciju koja se bavi pitanjima djecje skrbi, narocito skrbi usvojene djece. Oni koji su zbog nemara i zlostavljanja od strane vlastitih roditelja stavljeni pod skrbnistvo imaju do svoje 18. godine pravo na placene socijalne usluge.

Dva puta mjesecno, dvadesetsestogodisnji Mike Dunlavy odrzava susrete s tom djecom. Za njih je to prilika da iznesu svoje probleme i pitanja.

"Ali, smiju li nam lagati? Lagali su mi kad su rekli da ovamo dolazim na dva tjedna, tu sam jos od srpnja. ... Rekli su da smo bili drski prema osoblju i zato smo dobili batine. Oni to mogu, razumijete," žale se dvije djevojčice.

"Kad cujete djecu, kao ovu danas, kako govore, mislite – nema svijetle buducnosti, nemate se cemu veseliti. No, to je ono sto mi zelimo promijeniti. Zelimo da budu svijesni prednosti koje im pruza sustav, da ih znaju koristiti, a ne da sustavu dopustaju da on njih zlorabi," kaže Dunlavy.

"Mislim da je ovo bio treci put za mene da sam dosla na ovakav sastanak, svidja mi se," kaže Britney, jedna od desetak tinejdzera koliko ih se ovom prilikom okupilo za susret u Youth SHINE-u. Sedamnaest joj je godina, vec je majka. Promjena, kaze ona, pocinje s organizacijama kao sto je ova. "Puno je toga sto treba promijeniti, definitivno zelim redovito dolaziti."

Melissa Bright, clanica odbora kojim Mike Dunlavy predsjeda, i sama odrasla u skrbnickoj obitelji, kaze da je Dunlavy najbolja osoba za vodjenje organizacije jer potpuno je predan reformi sustava. "Mike je inteligentan. Uvijek spreman pomoci, nikad ne kaze “Ne,” definitivno je lider, veliki uzor."

I Dunlavy je proveo 12 godina u skrbnickoj obitelji. Bilo mu je sest kad su on i njegov brat bili odvojeni od majke i stavljeni pod skrbnistvo prve od niza obitelji. "Sjecam se da sam samo pitao, kad sam k njima dosao, gdje je moj krevet. Bilo mi je jasno vec tada i koje je njihovo mjesto i tko sam ja i koje je moje, i zasto smo se susreli i kakav ce nas odnos biti... bez neke velike ljubavi ili puno osjecaja."

Istrazivanja pokazuju da djeca poput Dunlavyja, koja zive u skrbnickim obiteljima, cesto prekidaju skolovanje, zavrsavaju u zatvoru, postaju ovisna o drogi, zavrsavaju na ulici. Ali Dunlavy je odlucio poci jednim drugim putem.

"Nikad nisam htio biti jedno od te djece koja prihvacaju ono sto im zivot donese. Uvijek sam se trudio izvuci iz svega ono najbolje. Zvali su me manipulatorom. Rekao sam – OK, onda cu manipulirati sistemom, iskoristiti sve prednosti koje mi on pruza, ici u skolu, podizati svoj cek svaki mjesec dok idem u skolu i raditi 20 sati na tjedan. I silom ili milom, nastojat cu da i moj brat cini isto," kaže Dunlavy.

Mike Dunlavy je tako i postupio. Po zavrsetku koledza, zapoceo je s vlastitim marketing biznisom, ali nalazio je i vremena za bavljenje usvojenom djecom i njihovim problemima. U razlicitim ulogama, Mike je pomogao zakonodavcima Floride u promjeni pristupa problemima usvojene djece. Ovog ljeta puni 27 godina i morat ce se povuci s mjesta predsjedatelja organizacije Florida Youth SHINE, zbog dobnih restrikcija. Ali, nastavit ce pomagati djeci, a planira i dalje studirati, pravo, ove jeseni.

"Kad umrem, umrijet cu kao sretna osoba, znajuci da sam sa strascu radio ono sto sam radio za zivota. Bez obzira sto cu konkretno raditi, cime cu se baviti, aktivizam ce uvijek biti dominantan u mom zivotu," kaže Dunlavy.

U svojoj prijavi za pravni fakultet, Mike Dunlavy je napisao: “Pronasao sam svoj identitet u svojoj proslosti i stavio ga u sluzbu drugih. Ja sam doslovno dijete pravnog sustava i zakona. Uvijek cu biti njegov duznik i jedino sto zelim to je ispuniti njegovo obecanje da drugima sluzim.”

XS
SM
MD
LG