Linkovi

175. rođendan Martin gitare


Ne dogadja se cesto da cujete nekoga tko svira na gitari u tvornici, ali ovo nije bilo koja tvornica, ovo je sjediste kompanije C. F. Martin, u Nazarethu, savezna drzava Pennsylvania.


Ovdje je napravljena gitara za blues-rock legendu Erica Claptona, kad se on odlucio za “unplugged” nastup na MTV-ju. I Sting, kad je zelio poseban zvuk za svoj album “Sacred Love,” povjerio je izradbu gitare kompaniji Martin...

"Sting je zelio malu gitaru koja se moze nastimati oktavu vise kako bi se postigao onaj visoki ton."

Dick Boak je covjek koji je izradio gitaru za Stinga. Kao direktor Odjela kompanije Martin za odnose s umjetnicima, Boak je radio s nekima od najboljih glazbenika naseg planeta...

"Puno puta se dogodilo da smo izradili prototip instrumenta, izradili poseban dizajn gitare, za glazbenike poput Paula McCartneyja. Njegove gitare dobro znamo jer on svira lijevom rukom. Uvijek je neizmjerno uzbudljivo vidjeti bilo koga od njih na nastupu na televiziji, recimo, nekoliko veceri kasnije, s gitarom nase izrade."

"McCartney je skladao “Blackbird” na Martin gitari. Ali i mnogi drugi na njoj sviraju ili su svirali – John Lennon, George Harrison, Paul Simon, David Crosby, Graham Nash, Stephen Stills, Buddy Guy, Elvis Presley, Hank Williams, Woody Guthrie, Johnny Cash i jos niz drugih."

Kompanija C. F. Martin izradjuje nekoliko stotina modela gitara. U raznim velicinama i od raznih vrsta drveta. Neke su bogato ukrasene i postaju predmeti kolekcionarske vrijednosti iako ukrasi ne pridodaju zvuku, istice Boak. Gitara je, kaze on, bitno sredstvo putem kojega se glazbenik izrazava...

"U svom najciscem, apsolutnom smislu gitara je to, i nista vise. Nas povjesnicar Mike Longworth lijepo je opisao fenomen Martin gitare kad je rekao da ona pocinje s Martin zvukom oko kojega se gradi rezonatorska kutija."

Dick Boak demonstrira zvuk Martin gitare iz 1942. godine koju je izvadio iz vitrine muzeja kompanije.

Fenomen zvan “Martin” poceo je 1833., kad je Christian Frederick Martin, s obitelji, dosao u Sjedinjene Drzave iz Njemacke i u New Yorku otvorio radionicu za izradu gitara. Sest godina kasnije preselili su u Pennsylvaniju.

"Nisu bili sretni u New Yorku i Nazareth su odabrali jer ih je podsjecao na njihovo rodno mjesto Markneukirchen, u Njemackoj. U Nazarethu, Martin je pronasao svoj stil i gitare koje je on izradio zauvijek ce odrediti to glazbalo."

One standarde gitare odredjuju i sest generacija kasnije. Tvornica u Nazarethu uposljava govoto pet stotina ljudi. Vecina gitara izradjuje se rucno u procesu koji se sastoji od otprilike tri stotine faza. Zadnja je – konacna inspekcija...

"Provjerava se svaka nota. Ljudi koji taj posao obavljaju moraju biti brzi i moraju biti u stanju pravilno prepoznati svaku pravu notu. Gitara mora biti savrsena prije nego napusti tvornicu."

Gitara koja se provjerava mogla bi zavrsiti u rukama, recimo, Johna Mayera, jos jednog ljubitelja Martin gitara, ili u rukama bilo koga tko prepoznaje i cijeni zvuk finog glazbala.

XS
SM
MD
LG