Linkovi

U 93. godini života, Les Paul je još uvijek aktivan glazbenik


Renomirani glazbenik i tehnički inovator Les Paul svojim je osebujnim stilom muziciranja promijenio zvuk popularne glazbe, način na koji se ona svira. Legendarnom gitaristu, članu Rock n’ Roll Hall of Fame sada su 92 godine. Još uvijek nastupa, svaki tjedan, u jednom malom jazz-klubu u New Yorku. Pred jedan takav nastup s Lesom Paulom nedavno je, za Glas Amerike, razgovarao Kane Farabaugh.

Ponedjeljak je navecer, Iridium Jazz Club na Manhattanu, kao i obicno, dupkom je pun. Artriticne ruke vremesnog glazbenika ustimavaju gitaru pred pocetak nastupa. Njegovo je pravo ime Lester Polfuss, svima poznatiji kao – Les Paul.

Rodjen 1915. godine, u malom mjestu Waukesha, u saveznoj drzavi Wisconsin, Les Paul je rano poceo pokazivati zanimanje za glazbala i elektronske naprave. Kao djecak jos eksperimentirao je sa zvucnim valovima, slozio cak vlastiti radio-aparat. Slusao bi radio programe emitirane iz Chicaga, iz Pittsburgha... oni su i potaknuli njegovu karijeru glazbenika.

Les Paul je bio na vrhuncu svoje karijere dok je radio jos nadmocno vladao u Sjedinjenim Drzavama. Danju, nastupao bi s nekima od najvecih orkestara, nocu – ucio svirati s nekima od najvecih imena Harlema. "Bio je to jazz. Sjedio bih uz Lestera Younga, slusao ga, slusao Dizzyja Gillespieja, Arta Tatuma... najbolja, najveca imena," sjeća se Paul.

Kao vodja Les Paul trija, njegovo je ime postalo poznato diljem Sjedinjenih Drzava, zahvaljujuci nastupima na radio-programima. Gotovo sedamdeset godina kasnije, Les paul jos uvijek svira – sada sa svojim kvartetom – za odanu publiku koja u njemu vidi zivu glazbenu legendu, zivuceg glazbenog pionira.

"Nisam mislio da sam bio pionir, da sam krcio neke nove puteve. Ali znao sam da ono sto sam ja trazio nije do tada postojalo," kažePaul.

Kaže da htio imati gitaru koju bi mogao svirati s orkestrom ili bendom, a da se njen zvuk ne gubi pod ostalim glazbenim instrumentima. Htio je GLASNU gitaru. I izumio je elektricnu, napravio prototip glazbala koje ce postati jedno od najpopularnijih u svijetu.

"Danas ih ima toliko raznih, tada je bila samo jedna – ja sam bio jedini gitarist u svom gradu. Da, bio sam pionir tada, ali danas, gitarist ima televiziju, ima sve mogucu opremu za snimanje. Moze vidjeti, moze cuti, moze uciti od najboljih u svijetu. A gitara je danas u svijetu instrument broj jedan. Kad sam ja bio mali, to je bio glasovir," kaže Paul.

Kompaniji Gibson dopala se Paulova gitara i pocela ju je proizvoditi i prodavati nekima od vodecih glazbenika tog vremena. Gibson Les Paul i danas je najprodavanija, najdraza mnogim glazbenicima.

Les Paul nije samo unio promjene u nacin sviranja, vec i u nacin slusanja glazbe. "Elektronika je pola mog zivota, druga polovica je glazba. Kad se to dvoje konacno “ozenilo”, a moralo je, onda se dogodilo ono sto se dogodilo."

Eksperimentirajuci u svom kucnom studiju, Les Paul je odlucio kombinirati snimke razlicitih zvukova gitare, eksperimentirati s brzinama, miksati sve s glasom svoje supruge Mary Ford. Metodom zvanom multi-track snimanje kreirao je zvuk koji ce definirati pop glazbu sezdesetih godina i isto nastaviti do danasnjeg dana.

Godine, artritis i jedna davna automobilska nesreca ostavile su traga na rukama gitarista i Les Paul je bio prisiljen promijeniti, prilagoditi svoj nacin sviranja na gitari. Bolovi nisu utjecali na njegovu svirku, a nisu niti na Lesa Paula-izumitelja. Stovise, starost ga inspirira. Buduci da je njegov sluh oslabio, odlucio se posvetiti tom problemu i kako ga rijesiti. Njegov najnoviji projekt i jest – usavrsiti aparat za sluh.

Za svoje zivotne doprinose Les Paul je, 2007. godine, primio Nacionalnu medalju za umjetnost – jedno od najvisih priznanja koje Sjedinjene Drzave dodjeluju civilima. Nagradu mu je urucio predjsednik George Bush. Samo jos jedan miljokaz u dugoj i plodnoj karijeri koja jos nije zavrsila.

"Ako cu zivjeti do 100., ostalo je jos nekoliko godina, a toliko jos toga za napraviti, toliko toga nedovrsenoga na cemu bi volio raditi," kaže Paul.

U Rock 'n' Roll Hall of Fame, u Clevelandu, Les Paul je primljen 1988. godine.

Mnogi od njegovih glazbenih izuma dio su zbirke muzejske ustanove Smithsonian, u Washingtonu. U medjuvremenu, Waukesha, njegovo rodno mjesto u Wisconsinu, planira stalnu izlozbu u cast svog najpoznatijeg gradjana. Izlozba Les Paul Experience trebala bi biti otvorena 2010. godine. Lesu Paulu tada ce biti 95 godina, nada se da ce biti prisutan otvaranju izlozbe.

XS
SM
MD
LG