Linkovi

Miljenko Mike Grgich na Međunarodnom sajmu vina u Houstonu


Proteklog su vikenda, na dva suprotna kraja Sjedinjenih Drzava, zavrsila dva medjunarodna sajma vina i hrane, jedan u Houstonu, jedan u Washingtonu. Na oba je bilo nastupa hrvatskih vinara....istina, u Houstonu, dobro poznatog kalifornijskog vinara hrvatskog porijekla, pogadjate – Mikea Grgicha, a u Washingtonu je, s nekoliko svojih vina, ali i svojim maslinovim uljem, nastupio Alen Bibich iz Plastova, kraj Skradina. Razgovor s Alenom Bibichem prenosimo sutra; u danasnjem prilogu Jagoda Bush razgovara s Miljenkom Grgichem.

Za Miljenka Mikea Grgicha, nastup u Houstonu protekao je u znaku 30. obljetnice Pariske degustacije. Na Medjunarodni sajam vina u Houstonu, koji se odrzava tek drugu godinu, g. Grgich je i pozvan kao poseban gost, zajedno s Georgeom Taberom, onim novinarem koji se jedini zatekao na Pariskoj degustaciji 1976, kad su Grgichev Chardonnay 1973, za vinariju Chateau Montelena, i Cabernet Sauvignon 1973, Warrena Winiarskog, vinarija Stag’s Leap, bili bolje ocijenjeni od nekih najboljih francuskih vina. Kako je Kalifornija uspjela izaci s takvim vinima, kako smo uspjeli napraviti tako velika vina da ih je 9 francuskih sudaca ocijenilo bolje od francuskih bijelih i crnih vina,?, to su kaze, Miljenko, pitanja koja mu ljudi najcesce i postavljaju u ovakvim, izravnim susretima. A da nije bilo Pariske degustacije, da li bismo cekali duze na proboj kalifornijskih vina?

Mike Grgich: Vjerojatno da je to pomoglo, nitko nije ocekivao da ce to pomoci, odmah iza degustacije u Parizu nije se mnogo o tome ni pisalo ni govorilo, to je smatrano kao dogadjaj koji je stvarno sokirao najvise Francuze, ali nije se o tome toliko pisalo, i nije bilo vinskih novina i novinara koji su o tome pisali, tako kako se razvijalo novinarstvo i broj pisaca koji pisu o vinu, to je taj dogadjaj poceo vise da se upotrebljava i da se o njemu cuje.

Pariska je degustacija bila potvrda da Napa Valley stvarno moze napraviti vina isto tako dobra kao francuska, kaze Miljenko, a mozda i bolja! I ne krije ponos, a nema ni razloga, sto je bio jednim od glavnih sudionika dogadjaja koji je izazvao revoluciju u vinarskoj industriji ne samo u Francuskoj i Kaliforniji nego u citavom svijetu, jer pokazalo se da ima i drugih zemalja u kojima se mogu proizvoditi kvalitetna vina, Francuska je, kaze Miljenko, do tada uzimala sve zdravo za gotovo, a tad je nastala konukrencija, a ona je zdrava.

Povjesni je dogadjaj, uz vodjenje Georgea Tabarea, rekonstruiran, u manjem omjeru, i tijekom proslotjednog sajma vina u Houstonu; puno vaznije bilo je ono kusanje na slijepo odrzano 24. proslog mjeseca, na samu 30. obljetnicu Pariske degustacije, u centru Copia za vino, hranu i umjetnost, u Napi. U konkurenciji su opet bila francuska i kalifornijska vina, ali samo crna, jer Francuzi su, prije 30 godina, porazeni, i poraz su tesko podnijeli, rekli – ali francuska sasvim sigurno bolje stare. Prevarili su se i ovaj puta....cak je 5 kalifornijskih crnih bilo na samom vrhu, ispred francuskih vina....i svih pet je bilo staro najmanje 30 godina.....

Mike Grgich: Ja mislim da je to...postignuto opet jedno priznanje vinarima u Kaliforniji da oni ne samo da mogu pravit dobra vina nego vina koja se poboljsavaju starenjem...to je bilo dobro kusanje, time je Kalifornija dokazala, i americko vinarstvo, da smo mi broj jedan sto se tice kvalitete vina u svijetu, da smo isplivali na povrsinu nazad 30 godina, ali sad nakon 30 godina se to potvrdilo.

Da, o onom dogadjaju u Parizu snimat ce se film, iz Hollywooda je Miljenku stiglo pitanje je li voljan primiti se svog dijela, onako kako je opisan u knjizi Georgea Tabera; zamislite, kaze on, rekli su da im ja najvise izgledam kao pravi vinar, a zanimljiva im je i ona prica o mojoj majci koja mi je, kad su mi bile dvije i pol godine, svoje, majcino mlijeko, zamijenila vinom, bilo je to, zapravo, pola-pola. S mlijeka na vino, kaze on, presao sam, eto, jos u mladim danima...

Zastupnicki je dom americkog Kongresa vec izglasao rezoluciju da se Pariska degustacija proglasi znamenitim dogadjajem i datumom, uskoro ide i pred Senat, to je veliko priznanje, kaze Mike, americkim vinarima.

Veliko priznanje njemu osobno priprema se, u organizaciji Miljenkove kceri Violet, u drugoj polovici kolovoza, u CIA-i, Kulinarskoj akademiji Amerike, u Napi; slavlje njegovog zivota i njegovih uspjeha, s prijateljima, rodbinom, prijateljima-vinarima....”da mladje generacije,” kaze on, “mogu nesto nauciti i dobiti od toga, da to iskustvo, ta ‘skola’, ne padnu u zaborav nego da od njega koristi imaju i mladji, da taj elan, ta strast, taj zanos, ta zelja za znanjem i postignucem, budu preneseni na buduce narastaje vinara.” Pri Kulinarskoj akademiji u Napi bit ce ustanovljena stipendija Miljenka Mikea Grgicha, za profesionalno usavrsavanje buducih vinara.

Knjiga Georgea Tabera - Judgment of Paris – objavljena prosle godine, prodana je do sada, u Americi, u vise od 100.000 primjeraka i prevedana vec na pet stranih jezika. Ove jeseni, ocekuje se i njeno izdanje na hrvatskom jeziku.

Mike Grgich: Za mene i za Hrvatsku jedno priznanje da nasa zemlja i nasi vinari i nase skole proizvode sposobne ljude i da ta knjiga da poticaja i u Hrvatskoj, kad je dobiju prevedenu na hrvatski, jer u toj knjizi je opisano kako da se napravi perfektno bijelo i perfektno crno i mnogi koji su zaintresirani, bit ce u stanju napraviti jos bolja vina i da izadju na svjetsko trziste sa world class, sa svjetskim kvalitetom vina, sto je velika zelja nasih vinara, jer koliko ja znam, kvaliteta vina je naglo porasla u Hrvatskoj otkako je ona postala nezavisna i otkako su novi vinari osnovali privatne vinarije, da je njihov isti cilj kao sto je bio moj – napraviti najbolja vina u svijetu.

“I vec su napravili veliki korak naprijed,” dodao je Miljenko, “na pravom su putu ne samo da prave dobra vina nego da ih plasiraju na svjetsko trziste. Jedan od primjera – sudjelovanje jednog hrvatskog vinara na Medjunarodnom sajmu vina u Washingtonu. Razgovor s Alenom Bibichem u sutrasnjem prilogu.

U Houstonu, Miljenko Grgich je predstavio Grgich Hills Cabernet Sauvignon, Yountville Selection 1999, te Grgich Hills Chardonnay Commemorative 2003, u spomen na onaj iz 1973, kojim je i pobijedio na degustaciji u Parizu, prije 30 godina.

XS
SM
MD
LG