Linkovi

U Smithsonianu predstavljena knjiga koja je lansirala kalifornijska vina na svjetska tržišta prije skoro trideset godina 


U muzeju Smithsonian, odrzan je susret s autorom knjige Judgment of Paris, Kalifornija protiv Francuske ili Povijesna pariska degustacija 1976. koja je revolucionirala svijet vina. To je, naime, u prijevodu, pun naslov knjige Georgea Tabera, tada dopisnika casopisa Time iz Pariza, jedinog novinara koji se nasao na toj degustaciji vina koja, zapravo, nije trebala imati nikakvog posebnog znacaja. Svi su bili potpuno sigurni da ce pobjeda biti francuska. U svijet su, medjutim, preko noci, i na opce iznenadjenje, bila lansirana – kalifornijska vina, zahvaljujuci dvojici vinara cija pobjednicka vina ce unijeti dramaticnu promjenu u svjetsko trziste vina, jedan poljskog prezimena - Warren Winiarski, i jedan hrvatskog imena - Miljenko Grgic. Sinoc, uz autora knjige – i ta dvojica su bila pocasni gosti Smithsoniana. Odande telefonom tome razgovaramo s Jagoda Bush.

Jagoda, ova se vecer ocekivala s puno nestrpljenja?

JB: S puno nestrpljenja, karte su vec odavno bile rasprodane, trazila se, pred ulazom, “karta vise” jer, doista, to je za mnoge bila rijetka prilika za izravni susret s dvojicom istinski legendarnih americkih vinara, ali jednako zanimanje je vladalo i za susret s autorom knjige, g. Taberom, jedinim novinarem, jedinim medijskim “svjedokom” te degustacije odrzane onog davnog poslijepodneva 24. svibnja 1976. Kako nam je sam sinoc rekao – Francuzi su, razumljivo, rezultate degustacije nevoljko objelodanili u svojim listovima tek nekih sest mjeseci kasnije.

Poraz nije uvijek lako priznati!

JB: Ne, nije. Devet istaknutih francuskih strucnjaka koji su, na slijepo, kako bi degustacija bila potpuno objektivna, kusali vina tog dana, znali su, po zavrsetku degustacije, kad su bili poznati rezultati njihovog ocjenjivanja, da se upravo dogodilo nesto drasticno, nesto sto bi moglo imati velikog utjecaja na Francusku i njena vina, da se na sceni pojavio novi i potencijalno vrlo snazni “igrac.” I bili su u pravu – pariska je degustacija unistila mit prema kojemu samo Francuska moze proizvoditi vrhunska vina. Pariska je degustacija otvorila vrata svima – od Kalifornije do Australije i Novog Zelanda.

Zasto je George Taber tek sada napisao knjigu o dogadjaju koji se odigrao tako davno i bio tako vazan za industriju vina?

JB: Blizi se 30. obljetnica, mozda je to jedan od razloga, no kako je, sinoc, u svom govoru naglasio – bila je potrebna i jedna vremenska distanca, kako bi se u potpunosti mogao ocijeniti ucinak tog dogadjaja, da se, zapravo, vidi kakvog su ogromnog utjecaja imali kalifornijski “pioniri” poput Winiarskoga i Grgicha, i u Kaliforniji i diljem svijeta. U svojoj knjizi, a to je naglasio i sinoc, u nazocnosti te dvojice vinara, George Taber pise: Ovo sto sada imamo, u cemu sada uzivamo, zlatno je razdoblje vina. To “zlatno razdoblje” pocelo je onog dana kad je odrzana pariska degustacija. Pogledajte, dodao je, sto se samo danas radi u Australiji, na Novom Zelandu, u Juznoj Africi, u Cileu.....ali i u Evropi, dovoljno je vidjeti sto Spanjolska danas radi sa svojim autohtonim sortama!

Jesu li i dvojica vinara imala priliku govoriti?

JB:Jesu, obojica su imala priliku. Za Miljenka Ggrica, vecer je ocito bila vrlo emocionalna. Svoj uspjeh skromno je pripisao onima za koje je i s kojima je radio prije tog svog pobjednickog Chateau Montelena Chardonnay-a ’73 – Stewartu, prvome koji mu je dao posao u Napi, zatim Mondaviju, Tchelistcheffu...i svojim roditeljima koji bi mu, kao djetetu, kako je rekao, kad bi ponestalo mlijeka, davali malo vode, malo vina..... I ne samo da su obojica vinara imala priliku govoriti nego smo MI imali priliku kusati njihova vina.

Zasto je bas Smithsonian organizirao susret s autorom knjige i njenim glavnim “protagonistima”?

JB:U znak priznanja za ulogu koju su Winiarski i Grgich odigrali u kulturi Sjedinjenih Drzava, po jedna boca njihovih vina, koja su, na pariskoj degustaciji, pobijedila francuska i Ameriku stavila na vinsku kartu svijeta, pohranjena je u stalnu zbirku Smithsonianovog Muzeja americke povijesti. U Smithsonianu su bili vise no sretni sto su mogli biti domacini dvojici, kako je receno, tako istaknutih Amerikanaca – Winiarskom i Grgichu – dvojici koji su “povijest pisali,” i Georgu Taberu koji je sada napisao cijelu knjigu o njima i o dogadjaju koji spominje svaka iole vaznija knjiga o vinu, o onoj povijesnoj degustaciji, 1976. godine, u Parizu.

XS
SM
MD
LG