Linkovi

U Washingtonu održana još jedna degustacija hrvatskih vina


'Dozivite cari Hrvatske kroz njena vina', pod tim je naslovom, u organizaciji Nacionalne federacije Amerikanaca hrvatskog porijekla, sinoc, u Washingtonu, odrzan domjenak na kojemu se okupio lijepi broj i Amerikanaca i Hrvata i Amerikanaca hrvatskog porijekla, a i “pocasnih Hrvata,” kako je to rekao domacin veceri, Steve Rukavina.

Uz Grasevinu Djakovo ‘99, Zlahtinu Katunar ‘02, Malvaziju Agrolagune ‘01 i Malvaziju Kozlovic ‘04, te Frankovku Fericanci ‘00 i Dingac Skaramuca ‘02, a bilo je i Matusko Proseka, topla i prijateljska atmosfera bila je vrlo brzo uspostavljena. Tijekom veceri, medjutim, culo se i pitanje – kad ce biti i vina od crljenka???

Uz casicu dobrog vina bilo je i prilike za casicu razgovora, na razne teme, s nekolicinom prisutnih, u prvom redu sa specijalnim gostom veceri – kongresmenom Georgeom Radanovichem koji za desetak dana, s delegacijom iz Kalifornije, sastavljenom od sest kongresnih clanova, putuje u Hrvatsku. “Trgovinski odbor i Kongres salju nas [u Hrvatsku] kako bismo pomogli u jacanju veza izmedju Hrvatske i Sjedinjenih Drzava, takodjer kako bismo upoznali druge clanove Kongresa s ljepotama zemlje, ali i s politickom stvarnoscu Hrvatske i zeljom da ona postane ne samo clanica Europske Unije vec i NATO-saveza. Smatramo – sto vise kongresmena posjeti Hrvatsku, sto je bolje upoznaju, i zavole, to ce lakse biti ostvareni ciljevi jacanja njenog gospodarstva i postizanja jos boljih odnosa sa Sjedinjenim Drzavama,” izjavio je George Radanovich.

Da bi dobila puni uvid i pravu sliku o tome gdje se Hrvatska danas nalazi i kako bi joj mogla pruziti pomoc, kalifornijska delegacija, rekao je kongresmen Radanovich, susrest ce se, naravno, s premijerom Sanaderom i mnogim drugim clanovima vlade. Put u Hrvatsku, dodao je, jedan je od rezultata nedavnog osnivanja Kongresnog kluba prijatelja Hrvatske, u kojemu je danas oko 45 clanova Kongresa. “Zelimo biti sigurni da cinimo sve sto je potrebno kako bi Hrvatska usla u NATO. Mislim da je to za Hrvatsku najbolje, to je ono sto Hrvatska zeli i mi cemo uciniti sve da se to i ostvari.”

Istu je zelju ponovio, i naglasio, Zvonko Labas, koji je sinoc zastupao Eda Andrusa, predsjednika Nacionalne federacije Amerikanaca hrvatskog porijekla, udruge koja je i odigrala kljucnu ulogu u osnivanju Kongresnog kluba prijatelja Hrvatske. “Vrlo smo sretni sto smo imali utjecaja na osnivanje Kongresnog kluba prijatelja Hrvatske, takav jedan klub je prvi u povijesti hrvatske imigracije; za novu demokraciju kakva je Hrvatska, to je jako vazno. Mi gajimo veliku nadu da ce ona uskoro postati clanicom NATO-saveza, to bi za Hrvatsku bilo jamstvo mira u kojemu bi zemlja onda mogla nastaviti s razvojem demokracije, prema svojim vlastitim potrebama.”

Nacionalna federacija Amerikanaca hrvatskog porijekla, koja okuplja brojne druge organizacije Hrvata diljem Sjedinjenih Drzava, sa svojim sjedistem u Washingtonu, naglasio je g. Labas, blizu je Capitola, blizu vlade, pa stoga i moze, brzo i izravno, iznositi pitanja bliska i draga Amerikancima hrvatskog porijekla. Promicanje njihovih interesa, promicanje interesa Hrvatske, promicanje hrvatskog nasljedja i kulture u Sjedinjenim Drzavama, promicanje businessa u Hrvatskoj i americkih ulaganja...to su samo neki, rekao je g. Labas, od ciljeva organizacije. Buduci da je nedavno i sam bio u posjetu Hrvatskoj, primijetio je, rekao je, ogroman napredak; stoga je, u razgovoru s kongresmenom Radanovichem, i naglasio koliko je mir za Hrvatsku vazan da bi se moglo nastaviti s tim napretkom i s daljnim razvojem demokracije.

Iz posjeta Hrvatskoj upravo se vratio i Steve Rukavina, prosli predsjednik Federacije, sada njen regionalni dopredsjednik, za istocno podrucje Sjedinjenih Drzava... “Imao sam srecu i proveo pet dana u juznoj Dalmaciji, u posjetu vinarijama, vinogradima... Postup, Potomje, Trstenik, bio sam na Korculi, u Orebicu.....predivno, za mene i vrlo konstruktivno i kvalitetno provedeno vrijeme,” rekao je g. Rukavina koji je u Hrvatskoj, sa skupinom prijatelja, Amerikanaca takodjer hrvatskog porijekla, nasao jedan mali vinograd, na Peljescu, oko 20 jutara, koji zele zasaditi Plavcem malim. Njihova je zelja, takodjer, podici vinariju i njome privuci veci broj turista, promicati u njoj i vina drugih, rekao je, talentiranih vinara na Peljescu, Skaramuce, Grgicha...

A na spomen Grgicha, g. Rukavina je s uzbudjenjem dodao: “Tako mi je bilo drago cuti da je muzej Smithsonian, u Washingtonu, pozvao Miljenka Grgicha, svjetski poznatog hrvatskog vinara, kako bi mu odao pocast za njegov uspjeh na pariskoj degustaciji 1976, jer Miljenko je dolinu Napa, i Kaliforniju, i Ameriku tada i stavio na svjetsku kartu vina. Svi Amerikanci hrvatskog porijekla, svi Hrvati u svijetu, trebali bi biti ponosni zbog tog njegovog nevjerojatnog i izvanrednog postignuca.” G. Rukavina nastavlja sa svojim radom, u Americi i u Hrvatskoj, na promicanju hrvatskih vina.

Sinocnji se domjenak nastavio, u dobrom i prijateljskom duhu, uz ona koja su nam bila ponudjena. Sudeci po uvijek punim casama, bilo crnog bilo bijelog, svako je naislo na puno zanimanja. A 18. listopada, mnogi od nas opet ce se naci zajedno, u Smithsonianovom Muzeju americke povijesti, kako bi pozdravili i Miljenka Grgicha.

XS
SM
MD
LG