Linkovi

Bijeg stranih investitora iz BiH


Poslije višemjesečnog čekanja nevladina organizacija Transparency International je danas dobila od vlade Republike Srpske dokumentaciju o privatizaciji naftne industrije, termoelektrane Gacko i o izgradnji nove zgrade entitetske vlade. Ti poslovi i poslovni projekti bili su predmetom brojnih kritika i sumnji u transparentnost i njihovu legalnost. Dokumentacija će biti analizirana, sumnje i kritike će se pokazati opravdanim ili neopravdanim. Transparency International je, i pored tog pozitivnog koraka vlade Republike Srpske, veoma nezadovoljan trenutnom situacijom u Bosni i Hercegovini, prije svega, stepenom korupcije u ekonomskoj sferi, ističe u interjuu za Glas Amerike predsjedavajući Odbora direktora Transparency Internationala za Bosnu i Hercegovinu Boris Divjak:

”Mi smo u odnosu na zemlje regiona, globalno gledajući, na vrlo niskim granama. Stanje u Bosni i Hercegovini, i to je još poraznije, se nažalost ne popravlja ni izbliza onako kako smo očekivali. Bosna i Hercegovina ostaje na začelju Evrope... samo je Albanija iza, dok su zemlje koje ozbiljno pretenduju na članstvo u Evropskoj uniji, ili su nedavno postale članice, daleko odmakle.“

Gospodin Divjak naglašava da su nedovoljno transparentne aktivnosti gotovo podjednako prisutne i u Federaciji i u Republici Srpskoj.

”Permanentno, u Federaciji BiH postoji jedan manjak transparentnosti zbog više nivoa vlasti i nejasne podjele nadležnosti između tih nivoa. To je ključni problem, a i to je osnova i razlog za ustavnu reformu. Postojala je jedna mogućnost za Republiku Srpsku da napravi iskorak, pozitivni pomaci su se zaista počeli dešavati... ali nakon toga se desio niz netransparentnih tendera koji su to povjerenje, veliko povjerenje stranih investitora - na njih prevasodno mislim - jednostavno ugasili. Jeste da je u došlo do nekih ekonomskih pomaka i njih u Republici Srpskoj treba primiti k znjanju, ali to je nedovoljno u odnosu na ono što je moglo da se uradi. Istovremeno, i u Federaciji postoji taj potencijal, ali ne vidimo da federalna vlada vuče onakve poteze koji bi rezultirali povjerenjem investitora.“

Transparency International je posebno nezadovoljan dešavanjima u procesu privatizacije velikih javnih preduzeća u Bosni i Hercegovini, ističe gospodin Divjak.

”Ono što vidimo jeste bijeg investitora sa ovog tržišta zbog pomanjkanja transparetnosti javnog sektora. Mislimo da tu može da se uradi dosta, da se napravi jedan iskorak i da se bosanskohercegovačke berze vrate na mape investitora iz ovog dijela svijeta. Ako pratimo indeks vrijednosti dionica rafinerije nafte u Brodu, na primjer, i ako pratimo berzovni indeks Banjalučke berze videćemo da ta dva indeksa imaju identičnu putanju kroz sve dane trgovine, što govori da ključni subjekti, ključni ekonomski giganti paralelno sa sobom vuku kompletnu privredu. I to je ono što ne može da ostane netaknuto. Ako počnemo da se bavimo pitanjem privatizacije jednog takvog gignta, to za sobom neminovno povlači dešavanja u čitavoj privredi.“

Zbog svega toga,Transparency International će nastaviti da ukazuje na postojanje korupcije u BiH kako bi se vratilo povjerenje građana u institucije, očekujući istovremeno korektniju saradnju sa predstavnicima vlasti u oba entieta, zaključuje predsjedavajući Transparency Internationala za Bosnu i Hercegovinu Boris Divjak.


XS
SM
MD
LG