Linkovi

Istambul - grad vjerske tolerancije


Turska je zemlja s 90 posto muslimanskog stanovništva. Medjutim, u dijelovima velikih gradova, postoje mjesta gdje žive ljudi različitih vjera. Novinar Glasa Amerike Miguel Rivera je posjetio tri kuće za molitvu tri različite vjere - sve jedna do druge:

Kuzgunčuk, drevni dio Istanbula, jedinoga grada na svijetu koji leži na dva kontnienta: Aziji i Evropi. Stotinama godina naseljavali su ga muslimani, židovi i kršćani, Turci, Armenci i Grci...

Kuzgunčuk leži na azijskom dijelu Bosfora, i u njemu su crkva, džamija i sinagoga, jedna pored druge. Sveštenik Armenske pravoslavne crkve, koristeći se ključem napravljenim 1835., otvara vrata kršćanskog svijeta unutar islamskog.

Taj je sveštenik jedan od malobrojnih koji dolazi iz sasvim drugog kraja Istanbula, kako bi služio vjernicima. A kada on kaže ”vjernici”, misli i na židove, i na muslimane, i na kršćane koji dolaze na ovo sveto mjesto da se mole:

Sveštenik Armenijske ortodoksne crkve:

”Nema razlike medju nama. Muslimani dolaze ovdje da zapale svijeću: jeste, muslimani dolaze ovdje da se mole. Zapale svijeću i mole se. Nema razlike. Samo je jedan Bog, a samo su različite staze što vode ka njemu.“

Čelnik ove molitvene kuće, Mehmet Biraz, kaže da je suradnja na svakom nivou ključna za razbijanje vjerskih negativnosti koje dolaze iz politike. Veze s ostalima su, kaže , i dalje jake.

MEHMET BIRAZ:

”Imamo dobre odnose u cijelom susjedstvu. Kupujemo stvari od lokalnih trgovaca, kako bismo pomogli. Iz svijeta politike dolazi dojam da vjere imaju velikih medjusobnih problema. Medjutim, medju običnim ljudima, tih problema nema.“

Jedna žena živi pored crkve već dvadeset godina.

J”ako je lijepo...Ovdje živimo u miru. Svako svakoga voli. Džamija na ovoj strani, a s druge strane sinagoga i to sve pokazuje da Turci prihvataju različite vjere i kulture.“

Imam Aydin Vatan već godinama vodi molitve u džamiji u Kuzgunčuku.

AYDIN VATAN:

”Svi smo ovdje jako bliski, gotovo nerazdvojivi jedni od drugih. Svi smo zajedno. Niko nas ne može rastaviti - nas muslimane, židove, kršćane.“

U Turskoj živi više od 22 hiljade židova. Većina ih je u Istanbulu. U vrijeme sultanskih vlada su zauzimali i visoke položaje. Rabin Čenk Misraji je najviše rangirani židovski lider u azijskom dijelu Turske.

RABBI MISRAJI:

”Od prvog trenutka našeg dolaska prije petsto i više godina, shvatili smo da je vjerska tolerancija u Turskoj jaka. Mi smo slobodni da gajimo svoju vjeru i otvaramo sinagoge gdje god hoćemo. Slobodni smo da pratimo svoju tradiciju, da prakticiramo običaje...

Svakako da postoje izuzeci u povijesti u odnosu na opću toleranciju u Turskom društvu. Armenci - kršćani bili su žrtve Otomanskog genocida 1915, kada ih je na hiljade pobijeno. Turci medjutim te optužbe odbijaju. Turci i Kurdi već su godinama u sukobu tamo gdje Kurdi žive, i jedni i drugi muslimani...A dvije hiljade i treće bilo je terorističkih napada protiv jevreja. .. Medjutim, ovo naselje ima sasvim drugačiju povijest. Ovdje su Muslimani, u znak bratstva, kreirali, napravili i poklonili jedan lijepi park s nježnom fontanom da stoji ispred kapije sinagoge, i da služi susjednoj džamiji i crkvi.

XS
SM
MD
LG