Linkovi

O patnjama izbjeglica na izložbi fotografija Sebastiana Richa


O patnjama izbjeglica na izložbi Sebastiana Richa
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

U Washingtonu, izložba Richovih radova, pod naslovom „Broken Lives“, prikazuje sirijske izbjeglice u Jordanu i civile u borbama u Južnom Sudanu

Poznati fotograf Sebastian Rich proveo je veliki dio svoje karijere putujući svijetom i dokumentirajući nevolje ljudi uhvaćenih u ratovima i sukobima. U Washingtonu, izložba njegovih radova, pod naslovom „Broken Lives“, Slomljeni životi, prikazuje sirijske izbjeglice u Jordanu i civile u borbama u Južnom Sudanu.

Sebastian Rich za sebe kaže da je 'fotoreporter na pravom mjestu, ali u krivo vrijeme'. On je fotografirao i snimio svaki veći sukob u zadnjih 40 godina. Bio je ranjavan, kidnapiran i držan kao talac. Ali, sve to ga nije spriječilo da bude angažiran u pričama o ljudima koje fotografira.

„Ponos, nada i dignitet koji je preostao, jer kad izbjeglice postanu izbjeglice oni obično nemaju apsolutno ništa osim košulje na plećima kad pređu ničiju zemlju da bi ušli u drugu zemlju. Ali, jako me se dojmilo da ono što im preostane su njihov ponos i dignitet.“

Rich je poznat po svojim emotivnim fotografijama, posebno djece, poput ovog sirijskog dječaka koji upravo prelazi u Jordan. Rich kaže da želi ljude podsjetiti da svatko može postati izbjeglica.

„U Siriji, na primjer, ti izbjeglice dolaze iz gradova. Oni nisu seljaci, oni su političari, advokati, doktori, policajci, vojnici, kojima se dogodilo da su po prvi put izbjeglice.“

Te je fotografije Rich odnio i u UN-ovu agenciju za izbjeglice. Direktor UNHCR-ovog ureda u Washingtonu Shelly Pitterman kaže da fotografije odražavaju patnje izbjeglica bilo gdje.

„Na nekima vidite traumu, veliku tugu, gubitak, strah koji iskuse izbjeglice bilo gdje u svijetu. Ali, u isto vrijeme, vidite i element nade.“

Ta se nada, kaže Rich, vidi u izbjegličkom logoru u Južnom Sudanu, gdje su seljani pobjegli pred borbama između vladinih i pobunjeničkih snaga. On kaže da ova sirijska izbjeglica, koja je u Jordan došla bez igdje ičega, nije pustila da joj takva situacija uništi život.

„U roku od nekoliko mjeseci, ona je u jednoj potleušici organizirala biznis iznajmljivanja vjenčanica. Kako je došla do vjenčanica, nemam pojma, ali ih sada iznajmljuje i isto tako nudi usluge manikiranja i pedikiranja, a sve u izbjegličkom logoru. To je fantastično.“

Rich kaže da je zahvalan izbjeglicama koji ga puste da ih fotografira čak i u njihovim najmračnijim trenucima, poput ove Sudanke čiji je sin umro kratko nakon što su stigli u izbjeglički logor.

„Kamera je nevjerojatno blizu njenog lica i, čak i nakon toliko godina zabadanja mog nametljivog objektiva u trenutke najvećeg užasa drugih ljudi, ja sam ju htio odmaknuti, ali mi ona nije dopustila. Putem prevodioca je rekla: 'Želim da moja priča bude ispričana, želim da moj sin bude zapamćen.'“

Richu se pružila prilika da učini nešto što nije nikad uradio – da fotografira izbjeglice koji su se naselili u Sjedinjenim Državama, poput ove 7-godišnje djevojčice iz Sudana koja u svom razredu uči o američkoj zastavi.

UNHCR se nada da će Richove fotografije povećati svijest o patnjama svih izbjeglica, a posebno onih u Siriji i Južnom Sudanu.
XS
SM
MD
LG