Linkovi

Novinari u Iraku suočeni sa sve više prepreka u svom izvještavanju


Novinari u Iraku suočeni su sa sve više prepreka u svom izvještavanju, tvrde aktivisti za slobodu medija. No, unatoč tome, neki se i dalje bore za slobodnu i objektivnu štampu, lišenu predrasuda.

Uživo, iz studija televizije al-Baghdadiya, Murtada Mohamed Ali javlja o tome kako se novinare sprečava da izvještavaju o jednom bagdadskom kulturnom festivalu. Al-Baghdadiya se u velikoj mjeri fokusira na politiku – recimo, lokalne izbore sljedeći mjesec – i na korupciju.

Direktor Mohamed Hanoon Kareem kaže da je zbog toga stanica bila dva puta zatvorena u zadnje tri godine. „Mnoge od našeg osoblja su sigurnosne snage uhapsile i zlostavljale. A ponekad, kad se nešto dogodi, recimo eksplozija, ne puštaju nas da o tome izvještavamo. Ponekad nas puste jer se radi o nečemu što njima nije važno.“

Ziad al-Ajili ne čelu je organizacije koja prati medije, Journalistic Freedoms Observatory. On kaže da sada novinari moraju pribaviti brojne dozvole da bi pokrivali inače potpuno rutinske događaje. „Svake godine objavimo izvještaj o slobodi medija. Ova je godina najgora dosad. Vlada je uvela nova pravila da bi vršila pritisak na novinare i sprečavala nas da slobodno radimo, posebno u slučaju stranih medija.“

Novinari su suočeni i sa zlostavljanjem od strane snaga sigurnosti kao što pokazuje ovaj video jednog iračkog reportera koji je snimao dok su ga tukli, premda je stalno ponavljao da je novinar.

Aktivisti kažu da je više od 140 novinara ubijeno u Iraku u zadnjih 10 godina, među najvećim brojem igdje u svijetu.

Dibras al-Mamouri je osnovala Forum iračkih žena novinara. Ona kaže da su novinarke suočene sa još više izazova, i to ne samo od snaga sigurnosti nego i od kolega. „U iračkom društvu na ženu se gleda kao na niže biće, a ne kao na radno ljudsko biće. Njih se maltretira, pokušava ih se spriječiti da rade. Stav je da su žene napravljene samo za kućanske poslove i ništa drugo.“

Kareem iz tv Baghdadiye kaže da je isto tako rijetko da irački novinari izvještavaju objektivno. „Oko 90 posto iračkih novinara prati neko ideološko, sektaško ili političko mišljenje. Samo ih nekolicina radi objektivno. Upravo su oni ti koji imaju problema s vladom.“

Medijski aktivisti kažu da su potrebni zakoni koji bi novinarima omogućili da rade slobodno u Iraku i da ih u tome zaštite.
XS
SM
MD
LG