Linkovi

Razvijen uređaj za otkrivanje krivotvorenih lijekova: jednostavan za korištenje i daje rezultate u roku od nekoliko minuta


Lako detektiranje krivotvorenih lijekova
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

To će biti dragocjeno pomagalo za identifikaciju falsifikata kojih - prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije - ima i do 10 posto među svim lijekovima u ljekarnama i bolnicama širom svijeta

Ekipa naučnika razvila je uređaj za otkrivanje krivotvorenih lijekova, koji je jednostavan za korištenje i daje rezultate u roku od nekoliko minuta. To će biti dragocjeno pomagalo za identifikaciju falsifikata kojih - prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije - ima i do 10 posto među svim lijekovima u ljekarnama i bolnicama širom svijeta.

Procjenjuje se da je između 30 i 50 posto prepisanih lijekova u Africi – lažno. Dr. Alex Dodoo, koji je proveo mnoge godine radeći s pacijentima u Africi, kaže da su podstandardni lijekovi ogroman izazov u liječenju pacijenata u Gani.

„Za neke bolesti, ili u slučaju antimalarijskih lijekova ili antibiotika, problem je najgori. Jedan od naših najvećih izazova jeste stvarna kvantifikacija razmjera problema, pa da ga onda počnemo rješavati. Taj problem postaje sve gori.“

Naučnici u laboratoriju Koledža Saint Mary, u Indiani, kažu da njihov novi uređaj može riješiti problem lažnih lijekova u Africi i drugdje. Uređaj razluči prave lijekove od krivotvorenih za manje od pet minuta.

Elizabeth Bajema: „Uzmete svoju pilulu, za koju ne znate da li je prava ili lažna, protrljate ju po crvenoj liniji tako da ostane nešto njenog praha, a onda čitav uložak umočite u vodu do ove plave linije. Voda aktivira linije koje vode lijek do reagensa i on se oboji raznim bojama, ovisno o tome radi li se o lažnom ili pravom lijeku.“

Elizabeth Bajema i Diana Vega Pantoja, zajedno sa svojom profesoricom Toni Barstis, napravile su ovaj kemikalijama tretiran papir specifično za identifikaciju lijeka protiv bolova, Panadola. Odlučile su se za taj lijek zato što se njegove krivotvorine mogu naći posvuda u svijetu.

Toni Barstis: „Ne samo da je taj lijek sam krivotvoren, nego se njegov falsifikat koristi za proizvodnju drugih lijekova, koji su posebno važni u zemljama u razvoju, poput antimalarijskih lijekova, antibiotika, antiretroviralnih lijekova, antituberkulotika i tako dalje.“

„Vjerujem da je to rezultiralo stvarnim produženjem zanemarenih bolesti u zemljama u razvoju, bilo da je to malarija, tuberkuloza ili AIDS, a problem, kako izgleda, raste danomice i otežava napore na kontroli tih bolesti,“ kaže Patrick Lukulay, direktor za kontrolu kvalitete lijekova pri Farmakopeji Sjedinjenih Država, neprofitnoj organizaciji koja postavlja standarde za lijekove i kontrolira njihovu kvalitetu po cijelom svijetu. On kaže da mnogi ljekarnici u zemljama u razvoju prodaju krivotvorene lijekove zato što ne mogu razlikovati prave od lažnih.

Toni Barstis kaže da njen tim radi zajedno s farmaceutima u Keniji, a surađuju i sa kompjuterskim stručnjacima na daljem razvoju svog uređaja kako bi ga mogli koristiti ne samo specijalisti i ljekarnici, nego i prosječni građani.
XS
SM
MD
LG